Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; dalej: VATU), podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Art. 111 ust. 3a VATU określa szereg obowiązków, jakie muszą spełnić podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu takich właśnie kas. Obowiązki te są uszczegóławiane licznymi przepisami wykonawczymi. Przede wszystkim podatnicy muszą oczywiście wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny lub fakturę z każdej sprzedaży (papierowo lub za zgodą – elektronicznie). To podstawowy obowiązek, ale istnieje też szereg przepisów określających zasady ewidencjonowania i archiwizowania innych dokumentów.
Przechowywanie dokumentów kasowych
Podatnicy muszą np. przechowywać kopie dokumentów kasowych przez okres wymagany przepisami oraz prowadzić i przechowywać dokumentację o przebiegu eksploatacji kasy rejestrującej, ale także dokonać wydruku dokumentów wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących, z wyjątkiem rzecz jasna paragonów przesyłanych drogą elektroniczną. Ta ostatnia reguła ma ulec zmianie. Proponowana przez ustawodawcę nowelizacja w art. 111 ust. 3a pkt. 8 VATU wprowadza rezygnację z obowiązku drukowania raportów fiskalnych i dokumentów niefiskalnych wystawianych przez podatników prowadzących ewidencję sprzedaży przy ich zastosowaniu. Co jednak ważne, rozwiązanie to znajdzie zastosowanie tylko do kas online, w tym kas wirtualnych. Pozwoli to podatnikom na wybór, czy decydują się na przechowywanie raportów fiskalnych oraz innych dokumentów niefiskalnych w postaci papierowej, czy też wyłącznie elektronicznej. Raporty fiskalne nadal będą więc wystawiane tak jak do tej pory, tj. w postaci elektronicznej. Nie trzeba będzie ich tylko drukować. Rozwiązanie takie ma zatem stanowić ułatwienie oraz zmniejszenie kosztów wywiązywania się z obowiązków ewidencyjnych.
Faktura dołączana do e-paragonu
Zgodnie z art. 106h ust. 1 VATU, w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż. Począwszy od 1.4.2023 r. przepisy uregulują przypadek dołączenia do takiej faktury danych identyfikujących paragon w postaci elektronicznej, tj. numer paragonu, numer unikatowy kasy rejestrującej. Taki numer e-paragonu pozostawiony zostanie w dokumentacji podatnika wraz z unikatowym numerem kasy rejestrującej. Podobnie, w przypadku gdy faktura w formie elektronicznej dotyczy sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, podatnik pozostawi w dokumentacji paragon fiskalny w postaci papierowej, dotyczący tej sprzedaży z danymi identyfikującymi tę fakturę, albo numer paragonu fiskalnego w postaci elektronicznej oraz numer unikatowy kasy rejestrującej.
Podatnicy zwolnieni: łatwiej otrzymać 700 zł
Podatnicy, u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących online, albo którzy dopiero rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online, mają prawo do odliczenia od podatku należnego kwoty wydanej na zakup każdej z kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. A gdy nie ma jej od czego odliczyć, podatnikom przysługuje zwrot. Warunkiem jest, by zakup kas rejestrujących nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji. W odniesieniu do podatników zwolnionych z VAT, zwrot powinien nastąpić w terminie do 25. dnia od dnia złożenia wniosku przez podatnika.
Ustawodawca proponuje, by w przypadku wniosku składanego przez podatnika zwolnionego z VAT, który to wniosek nie budzi wątpliwości, organ dokonywał zwrotu kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej bez wydawania decyzji. Dopiero w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w złożonym przez podatnika wniosku naczelnik urzędu skarbowego wyda decyzję, w której określi prawidłową wysokość zwrotu, lub odmówi jego dokonania.
Uzasadniając zmianę procedury zwrotu kwoty wydanej na zakup kasy rejestrującej przez podatnika zwolnionego z VAT, ustawodawca podparł się swoimi statystykami. Okazuje się, że liczba wydanych decyzji przez urzędy skarbowe na podstawie art. 111 ust. 5 VATU w 2019 r. to ok. 26.000, przy zaangażowaniu ok. 660 pracowników urzędów skarbowych. W związku z tym nowe rozwiązanie ma stanowić uproszczenie całego procesu, zarówno dla podatników, jak i organów skarbowych, które będą musiały poświęcić mniej czasu na załatwienie tej konkretnej procedury. Wprowadzenie proponowanej regulacji nie narusza praw podatników, ponieważ sprawdzenie wniosku odbywać się będzie zgodnie z przepisami procedury podatkowej, a zwrot należnej kwoty wydatkowanej na zakup kasy rejestrującej nastąpi (tak jak dotychczas) na rachunek podatnika. Omawiana zmiana nie jest może zbyt widowiskowa i ma mimo wszystko niszowe znaczenie, biorąc pod uwagę cały system VAT, jednak ucieleśnia ideę SLIM zarówno po stronie podatnika, jak i organu podatkowego. O to chodzi!
Pozostałe opisane zmiany to przejaw postępującej elektronizacji jako trendu dotyczącego procesów fiskalizacji obrotu w przypadku sprzedaży konsumenckiej. Mamy już m.in. kasy online (tu elektronizacja dotyczy sposobu przekazywania danych do Centralnego Repozytorium Kas), ale też np. e-paragony fiskalne (to już postęp technologiczny mający ułatwiać życie podatnikom i konsumentom). Brak konieczności drukowania raportów kasowych to zdecydowanie krok w dobrym kierunku. Zwłaszcza w przypadku wspomnianych kas online, dotychczasowy obowiązek był nazbyt dużym i nie do końca zrozumiałym obciążeniem.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →