• Określając limit przyjęć, Minister Zdrowia bierze pod uwagę takie czynniki jak: możliwości dydaktyczne uczelni oraz zapotrzebowanie na absolwentów tych studiów na rynku pracy.
  • W limitach przyjęć odrębnie uwzględniane są: jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim, jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim – miejsca dla cudzoziemców, jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim, jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski.

Limity na studia

Limitowanie ilości studentów na kierunkach lekarskim oraz lekarsko-dentystycznym jest dopuszczalne przede wszystkim dlatego, że prawo do nauki na szczeblu akademickim nie ma charakteru bezwzględnego i może podlegać pewnym ograniczeniom. W szkolnictwie wyższym decydujące jest zapotrzebowanie społeczne i ekonomiczne na absolwentów danych kierunków. Dodatkowo zwraca się uwagę, że zbyt duża liczba studentów może pogarszać system edukacji, obniżać renomę zawodu, obniżać jakość kształcenia. Szczególnie dotyczy to zawodów zaufania publicznego, a takim niewątpliwie jest zawód lekarski.

Limity dotyczą także przyjęcia na studia kandydatów na żołnierzy zawodowych, strażaków i funkcjonariuszy Służby Więziennej w służbie kandydackiej oraz strażaków i funkcjonariuszy Służby Więziennej w służbie stałej skierowanych na studia przez właściwego przełożonego.

Ustalenie limitów przyjęć wymaga wzięcia pod uwagę dwóch czynników:

  • możliwości dydaktyczne uczelni,
  • zapotrzebowanie na absolwentów tych studiów.

Możliwości dydaktyczne uczelni są czynnikiem bardziej mierzalnym, ponieważ można określić np. liczebność kadry naukowej, bazę dydaktyczną, potrzebne budynki, narzędzia, finansowanie. Przy określeniu zapotrzebowania bierze się pod uwagę aspekt społeczny, który nie zawsze będzie szedł w parze z kryterium proporcjonalnym.

Limit przyjęć bierze także pod uwagę swego rodzaju nakład państwa, które ponosi chcąc wykształcić specjalistów. Jest to rodzaj inwestycji, na którą państwo (albo raczej społeczeństwo) się decyduje w celu wykształcenia wykwalifikowanych kadr. Argument ten dotyczy jednak wyłącznie uczelni publicznych, ponieważ uczelnie prywatne zakładają odpłatność za studia przez studentów.

Beck Akademia - praktyczne szkolenia online - sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Limity przyjęć w roku akademickim 2024/2025

W bieżącym roku akademickim przewidziano limit przyjęć na studia na kierunku:

  • lekarskim – na 39 uczelniach, w tym 9 nowych uczelniach, przy czym w przypadku 6 uczelni limit wynosi 0 studentów,
  • lekarsko-dentystycznym – na 11 uczelniach, w tym 1 nowej.

„Zerowy” limit na przyjęcia na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 dotyczy następujących uczelni:

  • Uniwersytet w Siedlcach,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu,
  • Poznańska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych im. Księcia Mieszka I,
  • Społeczna Akademia Nauk z siedzibą w Łodzi,
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu,
  • Olsztyńska Szkoła Wyższa (filia w Cieszynie).

Powyższe uczelnie nie posiadają zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej na rozpoczęcie kształcenia. Z tego względu już na etapie projektodawczym stwierdzono, że należy zadbać o utrzymanie odpowiedniej jakości kształcenia, a brak zgody PKA przekreśla możliwość osiągnięcia tego celu.

Nowo dodane uczelnie, na którymi określono limit kształcenia na kierunku lekarskim, poza tymi z „zerowym” limitem to:

  • Akademia WSB – 60 miejsc,
  • Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego – 60 miejsc,
  • Politechnika Wrocławska – 40 miejsc.

Przy czym wszystkie miejsca na tych uczelniach dotyczą studiów magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim.

Dodatkowo, zmianie uległy limity przyjęć na kierunek lekarski na następujących uczelniach:

  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (w tym filia w Bielsku-Białej) – zwiększenie poprzez limity w filii w Bielsku-Białej,
  • Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – zwiększenie z 190 do 220 miejsc na studiach stacjonarnych w języku polskim.

Od bieżącego roku akademickiego przewidziano limit przyjęć na kierunku lekarsko-dentystycznym na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w wymiarze 48 miejsc na studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim.

Ewentualna nowelizacja tego rozporządzenia oraz opis zmian dla roku akademickiego 2024/2025 w stosunku do roku akademickiego 2023/2024 nastąpi dopiero po uzyskaniu ocen Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Etap legislacyjny

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 16.7.2024 r. w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym (Dz.U. z 2024 r. poz. 1085) w znowelizowanym brzmieniu obowiązuje od 27.9.2024 r.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →