• Planowane zmiany poszerzają katalog specjalizacji lekarskich, które są wymagane do aprobaty skierowania.
  • Wzór skierowania został dodatkowo uproszczony i rozbudowany o podanie przykładowych uzasadnień skierowania na leczenie uzdrowiskowe – jest to wynik rekomendacji Krajowego Konsultanta w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej.

Aktualna procedura skierowana do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej

Obecnie kwestia skierowań uregulowana jest przez:

  • art. 33 ustawy z 27.8.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 146) oraz
  • rozporządzenie Ministra Zdrowia z 7.7.2011 r. w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 208), w którym projektowane są omawiane zmiany.

Powyższe regulacje przewidują obecnie następujący tryb kierowania do leczenia lub rehabilitacji w uzdrowiskach:

  • wystawienie skierowania przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego w wersji elektronicznej lub papierowej,
  • wysłanie skierowania przez lekarza do oddziału wojewódzkiego NFZ,
  • rejestracja skierowania przez właściwą komórkę organizacyjną oddziału wojewódzkiego NFZ na liście skierowań,
  • aprobata skierowania przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zatrudnionego w oddziale wojewódzkim NFZ – dokonanie aprobaty skierowania pod względem celowości leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej lub odmowa,
  • potwierdzenie skierowania przez oddział wojewódzki NFZ – pod warunkiem aprobaty wyżej wymienionego lekarza oraz wolnych miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej – w ciągu 30 dni od wpływu do oddziału, termin może być wydłużony nie więcej niż o 14 dni,
  • uzgodnienie przez pacjenta terminu rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego z zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, do którego otrzymał skierowanie, nie później niż 14 dni przed dniem rozpoczęcia leczenia,
  • przekazanie pacjentowi skierowania przez oddział wojewódzki NFZ.

Okazuje się, że najbardziej problematyczny jest etap aprobaty przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej. Kłopoty wynikają z niewystarczającej liczby lekarzy zatrudnionych w oddziale wojewódzkim NFZ, którzy mogliby sprawnie i sukcesywnie dokonywać aprobaty. Dodatkowo, jest to dość wąska i rzadko wybierana przez lekarzy specjalizacja.

Braki kadrowe skutkują tym, że oddziały wojewódzkie NFZ nie rozpatrują w terminie skierowań – z analiz przeprowadzonych przez NFZ wynika, że około 25% skierowań zostało ocenionych z przekroczeniem 30-dniowego terminu, natomiast w 4 oddziałach wojewódzkich odsetek nieterminowych ocen wynosił aż 70% wszystkich skierowań złożonych w tych oddziałach.

To z kolei przekłada się na czas oczekiwania przez pacjentów na uzyskanie ważnego skierowania do leczenia uzdrowiskowego.

Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź

Planowane zmiany

Z uwagi na powyższe problemy, resort zdrowia proponuje poszerzenie specjalizacji, które umożliwiać będą dokonanie aprobaty skierowania, która jest niezbędna dla późniejszego potwierdzenia skierowania przez oddział wojewódzki NFZ.

Zgodnie ze zmianą, planowane jest, aby aprobaty mógł dokonać lekarz specjalista w dziedzinie:

  • balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, lub
  • chorób wewnętrznych lub medycyny rodzinnej po odbytym kursie z zakresu podstaw balneologii, lub
  • reumatologii lub ortopedii po odbytym kursie z zakresu podstaw balneologii.

Spodziewa się, że taka zmiana przyczyni się do sprawnego i terminowego przeprowadzania procesu potwierdzania skierowań, poprzedzonych aprobatą lekarza odpowiedniej specjalizacji.

Dla lekarzy „dodatkowych” specjalizacji wprowadzono jednocześnie wymóg ukończenia kursu z zakresu podstaw balneologii.

Dodatkowo, zmiany dotyczą:

  • zakresu informacji, jakie powinno zawierać skierowanie w postaci elektronicznej – informacja o trybie w jakim leczenie ma zostać zrealizowane, tj. czy będą to świadczenia stacjonarne czy ambulatoryjnie (obecnie nie ma takiej informacji, a pacjenci informują o tym samodzielnie),
  • w konsekwencji powyższego – dostosowanie wzoru skierowania w postaci elektronicznej,
  • rezygnacja z opisowego uzasadnienia skierowania na leczenie uzdrowiskowe na rzecz zdefiniowanych powodów, dla których pacjent powinien skorzystać z tej formy leczenia – możliwość wyboru z katalogu uzasadnień, co ułatwi wystawianie skierowania przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Spodziewane skutki zmian

Projektowane zmiany mają doprowadzić do:

  • zwiększenia liczby lekarzy specjalistów oceniających skierowania w oddziałach wojewódzkich Funduszu – dzięki powiększeniu katalogu dopuszczalnych specjalizacji,
  • skrócenia procedury potwierdzania skierowań oraz szybszego przekazania do realizacji,
  • skrócenie czasu pracy lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który wystawia skierowania – uproszczone opisy z listy wyboru (np. uzupełnienie leczenia ambulatoryjnego, leczenie przeciwbólowe, leczenie dietetyczne).

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową jest w trakcie konsultacji publicznych (wykaz MZ 1742).

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →