Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z 6.12.2008 r. o podatku akcyzowym (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 143; dalej: AkcyzU) ustawa określa opodatkowanie podatkiem akcyzowym wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych. Wyrobami akcyzowymi są zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 1 AkcyzU wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych oraz wyroby nowatorskie. Te dwie ostatnie kategorie znalazły się w katalogu wyrobów akcyzowych stosunkowo niedawno, i to właśnie ich ma dotyczyć daleko idąca zmiana przepisów.

Szkolenia online z zakresu podatków – Sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Wyroby nowatorskie: Tytoń i susz w składzie bez znaczenia

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 36 AkcyzU wyroby nowatorskie to wyroby będące mieszaniną, dostarczające aerozol bez spalania mieszaniny, w których składzie znajduje się tytoń lub susz tytoniowy, w tym zawierające odrębnie płyn do papierosów elektronicznych i niebędące jednocześnie wyrobami tytoniowymi lub suszem tytoniowym. Podobnie jak w przypadku płynu do papierosów elektronicznych, również w tym zakresie Ministerstwo Finansów postanowiło poszerzyć tę definicję. Zgodnie z nowym pomysłem wyrobami nowatorskimi mają stać się także te dostarczające aerozol bez spalania mieszaniny, niezawierające w swoim składzie tytoniu lub suszu tytoniowego.

Podobnie jak w przypadku płynu do papierosów elektronicznych, także i tu Ministerstwo Finansów uzasadnia propozycję potrzebą doprecyzowania definicji wyrobów nowatorskich. Ma ona na celu sprostanie wymaganiom rynku. Chodzi o pojawiające się nowe wyroby niezawierające tytoniu do waporyzowania. Celem zmiany ma być wyeliminowanie przypadków unikania opodatkowania wyrobów nowatorskich poprzez zastępowanie surowca tytoniowego różnego rodzaju mieszankami roślinnymi (np. ziołowymi, konopnymi). Wyroby te często zawierają w swoim składzie sole nikotyny. Pomimo tego nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. To zasadniczo odróżnia ich sytuację od np. substytutów papierosów. Zgodnie z art. 98 ust. 8 AkcyzU produkty składające się w całości albo w części z substancji innych niż tytoń, lecz poza tym spełniające inne właściwe kryteria, są traktowane jako papierosy i tytoń do palenia (za wyjątkiem produktów, które nie zawierają tytoniu i są wykorzystywane wyłącznie w celach medycznych).

Przypomnijmy, że podstawą opodatkowania wyrobów nowatorskich jest ich ilość wyrażona w kilogramach (art. 99c ust. 3 AkcyzU). Stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wynosi 501,80 zł za każdy kilogram i 32,05% średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Na potrzeby ustalenia stawki akcyzy na wyroby nowatorskie stosuje się średnią ważoną detaliczną cenę sprzedaży tytoniu do palenia, obliczaną na podstawie danych za pierwsze 10 miesięcy roku poprzedzającego rok kalendarzowy, na który jest obliczana średnia ważona detaliczna cena sprzedaży tytoniu do palenia (art. 99c ust. 6 AkcyzU). Ustawodawca nie przewiduje zmiany w sposobie określania podstawy opodatkowania również dla tych wyrobów nowatorskich, które nie będą zawierać tytoniu. Także dla nich średnia ważona cena detaliczna sprzedaży tytoniu będzie właściwym punktem odniesienia.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →