Przeprowadzone na zlecenie samorządu w dniach od 28 maja do 17 czerwca badanie, w którym wzięło udział 540 doradców podatkowych, nie pozostawia złudzeń. Branży doradczej nie ominęły negatywne skutki wywołane przez Covid-19.
Badanie przeprowadzone drogą internetową potwierdza, że prawie co drugi doradca podatkowy, który wziął w nim udział, spotkał się z opóźnieniem płatności lub ich brakiem. Ich klienci często podejmowali renegocjowanie stawek za doradztwo podatkowe.
Z internetowej ankiety, przygotowanej przez profesora Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu Ryszarda Sowińskiego, wynika, że w kwietniu i maju respondenci odnotowali spadek przychodów o 7,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Wzrost przychodów zadeklarowało zaś 29 proc. Aż 63 proc. doradców podatkowych, którzy wzięli udział w badaniu, potwierdza, że korzysta z pomocy z tarczy antykryzysowej.
Raport potwierdza jednak wzrost zainteresowania usługami doradczymi. Taki trend potwierdza 38 proc. przebadanych, choć zastrzegają, że na razie nie przekłada się on na poprawę wyników finansowych.
Pandemia ma też istotny wpływ na sposób komunikacji z klientami. Kryzys zmobilizował doradców do modyfikacji ich dotychczasowych działań. Obecnie częściej kontaktują się z klientami i oferują nowe usługi. Częstą zmianą w organizacji pracy kancelarii było przejście na pracę zdalną oraz wirtualizacja kontaktów z klientami. Pokłosiem tego jest szersza modernizacja sprzętu, cyfryzacja dokumentów, upowszechnienie niewykorzystywanych wcześniej komunikatorów, oprogramowania itd. Zmiany w technologiach zadeklarowało 61 proc. badanych. Niecałe 40 proc. nie wprowadzało żadnych zmian, bo albo nie dostrzegało takiej potrzeby, albo wprowadziło je już przed kryzysem.
Doradcy podatkowi intensywnie się też doszkalają. Co czwarty badany myśli o strategii rozwoju firmy, a niecałe 10 proc. prezentuje bierną postawę wobec sytuacji wywołanej koronawirusem, czekając na rozwój wypadków.
Prognozy na najbliższe trzy miesiące nie są jednoznaczne: 29 proc. badanych przewiduje wzrost przychodów, ale już 39 proc. spodziewa się ich spadku. Pomimo kryzysu większość doradców przewiduje utrzymanie stanu zatrudnienia i poziomu wynagrodzeń.
Pełny raport został opublikowany na oficjalnej stronie internetowej KIDP.