- Obowiązkowe elementy pieczątki lub nadruku komputerowego pozostają zasadniczo niezmienne i obejmują takie dane jak: imię i nazwisko, tytuł zawodowy, numer prawa wykonywania zawodu.
- Z dodatkowych informacji lekarz może umieścić np. tytuł i stopień naukowy lub nazwę ukończonej uczelni medycznej.
- Uchwała nie obowiązuje, jeśli inne przepisy regulują stosowane przez lekarza lub lekarza dentysty pieczątki.
Dotychczasowa regulacja
Dotychczas kwestę treści pieczątki lekarskiej regulowała uchwała nr 110/05/IV Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 16.9.2005 r. w sprawie treści pieczątki lekarskiej.
W tej wersji w ogóle nie przewidywała możliwości zastąpienia lub współwystępowania wraz z pieczątką lekarską nadruku wykonywanego w ramach systemu komputerowego z tej prostej przyczyny, że wówczas, w 2005 r., takie nadruki praktycznie nie występowały.
Na skutek informatyzacji, zmian przepisów dotyczących zasady wystawiania recept i zleceń, zaistniała potrzeba dostosowania treści i formy pieczątek.
Nowa uchwała pieczątkowa
Uchwałą nr 6/24/IX z 26.01.2024 r. Naczelna Rada Lekarska określiła treść pieczątki lekarskiej lub nadruku wykonywanego w ramach systemu komputerowego.
Uchwała nie znajduje zastosowania, gdy odrębne przepisy przewidują stosowanie przez lekarza lub lekarza dentystę pieczątki o określonej przez te przepisy treści. Dotyczy to np. lekarzy występujących w roli orzeczników ZUS, lekarzy wpisanych na listę biegłych sądowych lub lekarzy sądowych.
Obowiązkowe informacje
Obowiązkowy zakres danych podanych na pieczątce lekarskiej lub nadruku pozostał zasadniczo bez zmian w porównaniu z poprzednią wersją uchwały oraz obejmuje:
- imię lub imiona i nazwisko,
- tytuł zawodowy, tj. „lekarz” („lek.”) albo „lekarz dentysta” („lek. dent.”),
- numer prawa wykonywania zawodu.
Poprzednio obowiązkowe było także umieszczenie danych o posiadanych specjalizacjach, zgodnie z brzmieniem określonym w dyplomie lub zaświadczeniu, potwierdzającym ich uzyskanie. Obecnie z tego elementu pieczątki/wydruku zrezygnowano.
Dodatkowe informacje
W poprzedniej wersji uchwały, na pieczątce mogły znaleźć się ponad obowiązkowe dane, także następujące informacje:
- tytuł i stopień naukowy,
- umiejętności z zakresu węższych dziedzin medycyny lub udzielania określonych świadczeń zdrowotnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z 5.12.1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1287; dalej: ZawLekU), zgodnie z brzmieniem określonym w świadectwie potwierdzającym posiadanie tych umiejętności,
- numer umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia upoważniającej lekarza do wystawiania recept,
- numer telefonu,
- adres.
Zgodnie z obecnymi wymogami pieczątka lekarska lub nadruk wykonywany z systemu komputerowego może ponadto zawierać następujące dane:
- posiadany tytuł i stopień naukowy,
- posiadane specjalizacje i umiejętności zawodowe, zgodnie z brzmieniem określonym w dyplomie, zaświadczeniu lub certyfikacie, potwierdzającym ich uzyskanie w oparciu o przepisy ZawLekU,
- nazwę uczelni i kierunku, na którym lekarz lub lekarz dentysta uzyskał dyplom – chociaż nie wynika to z uzasadnienia uchwały, to motywacją mogły być wątpliwości zgłaszane regularnie przez Naczelną Izbę Lekarską co do jakości kształcenia na nowo otwieranych kierunkach lekarskich – podanie ukończonej uczelni medycznej miałoby niejako podkreślać umiejętności danego lekarza,
- numer telefonu wraz z prefiksem międzynarodowym – doprecyzowanie prefiksu międzynarodowego wynika z wymogów wynikających z przepisów ustawy z 6.9.2001 r. – Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 686) dotyczące treści recept,
- adres miejsca zamieszkania – uprzednio była mowa jedynie o adresie bez dalszego doprecyzowania,
- adres poczty elektronicznej – dodane z tych samych względów, co prefiks międzynarodowy numeru telefonu.
Dodatkowo, lekarz lub lekarz dentysta, będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej, ma prawo posługiwać się na pieczątce lub nadruku wykonywanym z systemu komputerowego także oryginalnym tytułem określającym wykształcenie, uzyskanym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub jego skrótem.
Możliwość ta została skorelowana z uprawnienia wynikającego z art. 20b ust. 1 ZawLekU. Zgodnie z tym przepisem co do zasady lekarz, lekarz dentysta będący obywatelem państwa członkowskiego Unii Europejskiej ma prawo posługiwać się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oryginalnym tytułem określającym wykształcenie uzyskanym w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub jego skrótem.
W porównaniu z poprzednią wersją uchwały pieczątkowej, zrezygnowano z możliwości podania numeru umowy z NFZ upoważniającej lekarza do wystawiania recept.
Etap legislacyjny
Uchwała nr 6/24/IX Naczelnej Rady Lekarskiej z 26.1.2024 r. w sprawie treści pieczątki lekarskiej lub nadruku wykonywanego w ramach systemu komputerowego weszła w życie z dniem 1.6.2024 r., jednak termin na dostosowanie pieczątek upłynął z dniem 31.12.2024 r.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →