Tak wynika z długo wyczekiwanego projektu nowelizacji ustawy dotyczącej wymiany informacji podatkowych z innymi państwami. To spóźniona implementacja tzw. dyrektywy DAC7, która wprowadza mechanizmy ograniczające szarą strefę w handlu internetowym i zapobiegające nadużyciom podatkowym. Prace nad nią zaczęły się w poprzedniej kadencji Sejmu, ale nie zostały dokończone, i problemem musiał zająć się nowy rząd.

Zgodnie z przewidywaniami obecny resort finansów zaplanował, że nowe przepisy wejdą w życie 1.7.2024 r., ale raportowanie obejmie dane o użytkownikach platform za okres od 2023 r. A obowiązki sprawozdawcze mają zostać nałożone nie tylko na operatorów platform z UE.

Na liście czynności, które będą objęte raportowaniem, są – tak jak dotychczas – cztery kategorie. To wykonywane za wynagrodzeniem:

  • udostępnianie nieruchomości, udziału w nich lub ich części, w tym pomieszczeń przynależnych, np. garaży,
  • usługi świadczone osobiście,
  • sprzedaż towarów,
  • udostępnienie środka transportu, np. najem aut.
Szkolenia online z zakresu podatków – Sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Raportowaniem nie będą objęte osoby, którym operator umożliwił w okresie sprawozdawczym mniej niż 30 transakcji sprzedaży towarów, a łączne wynagrodzenie wypłacone lub uznane w tym okresie nie przekroczyło 2000 euro.

Jak podkreśla Konrad Kurpiewski, radca prawny, doradca podatkowy PwC Polska, nowe przepisy znajdą zastosowanie także do podmiotów, które w okresie od 1.1.2023 r. do 30.6.2024 r. spełniały warunki ich uznania za raportującego operatora platformy.

– Przy czym, w świetle projektu, do 31.12.2024 r. powinny one dokonać procedur należytej staranności sprzedawców, którzy w tym okresie byli zarejestrowani na platformie, a do 31.1.2025 r. procedur sprawozdawczych czynności, których wykonanie umożliwiły w tym okresie sprzedawcom podlegającym raportowaniu – zauważa Konrad Kurpiewski.

Etap legislacyjny: Komitet Stały RM

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →