Przedsiębiorcy po raz pierwszy dostali od fiskusa wstępnie wypełnione zeznania roczne. Można je znaleźć na stronie podatki.gov.pl w e-Urząd Skarbowy (usługa Twój e-PIT). Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z tej formy rozliczenia. Przypomina jednocześnie, że najważniejsze rzeczy przedsiębiorca musi do zeznania wpisać sam.

W e-PIT od fiskusa są informacje od płatnika (dla tych, którzy zarabiali również na inne sposoby, np. na etacie, zleceniu). Te dane są uwzględnione w zeznaniu PIT-36 sporządzanym przez przedsiębiorców na skali. Liniowcy i ryczałtowcy mają je w osobno składanym zeznaniu PIT-37.

W deklaracji przygotowanej przez skarbówkę są też kwoty zaliczek (ryczałtu), które płaciliśmy za poszczególne miesiące (kwartały) od dochodu (przychodu) z działalności. Znajdziemy w niej też ulgę na dzieci oraz numer KRS organizacji pożytku publicznego (to dane przepisane z poprzedniego zeznania).

Resztę trzeba uzupełnić. Przede wszystkim musimy wpisać przychody z działalności. Rozliczający się na skali i liniówce wykazują również koszty ich uzyskania (ryczałtowcy kosztów nie odliczają).

Na początku roku w mediach pojawiły się informacje, że w e-PIT będą też wpłacone przez przedsiębiorcę składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. W „Rz” z 20 stycznia pisaliśmy, że to mało realne. I faktycznie, w e-PIT nie ma tych składek. Trzeba je uzupełnić – wskazuje resort finansów.

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy na skali albo liniówce wpisują do zeznania rocznego składki na ubezpieczenia społeczne, które nie zostały zaliczone do kosztów i mają być odliczone od dochodu. Natomiast ryczałtowcy odliczają je od przychodu.

A co ze składkami z informacji od płatników? Przedsiębiorcy na skali znajdą je w zeznaniu PIT-36. Pozostali w osobno składanym PIT-37.

Przedsiębiorcy na liniowym PIT i na ryczałcie mają też ulgę na składki zdrowotne. Ci pierwsi podają w e-PIT ich kwotę (do 10 200 zł), jeśli mają być odliczone od dochodu (i wcześniej nie były zaliczone do kosztów). Drudzy mogą odliczyć połowę składek zdrowotnych od przychodu.

Deklarację od fiskusa można też uzupełnić o ulgi. Przedsiębiorcy na skali mogą również wybrać preferencyjne rozliczenie – z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem.

Ministerstwo przypomina, że w usłudze Twój e-PIT rozliczymy firmowe przychody/dochody z 2023 r. We wcześniejszych latach nie było takiej możliwości. Nie można więc za pomocą tej usługi składać korekt poprzednich zeznań.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →