O interpretację wystąpiła prowadząca własną działalność lekarka. Opłaca podatek liniowy, prowadzi księgę przychodów i rozchodów. Chce korzystać z pomocy swojego męża, który także jest lekarzem i ma własną firmę. Zapowiedziała, że podpiszą umowę na świadczenie usług zdrowotnych dla jej pacjentów. Rozliczać się będą według stawki godzinowej (zgodnie ze standardem rynkowym). Mają wspólność majątkową.

Czy lekarka może zaliczyć wydatki do podatkowych kosztów? Uważa, że tak. Nie ma wątpliwości, że są to wydatki ponoszone w celu uzyskania przychodów. Jej zdaniem w tej sprawie nie stosuje się art. 23 ust. 1 pkt. 10 ustawy o PIT, który wyłącza z kosztów wartość własnej pracy małżonka. Mąż ma własną firmę, nie świadczy więc pracy, tylko wykonuje usługi jako odrębny i niezależny przedsiębiorca – podkreśla lekarka.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. Przyznał, że art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT nie dotyczy usług wykonywanych przez przedsiębiorcę dla firmy małżonka. W takiej sytuacji mamy do czynienia z dwoma odrębnymi podmiotami gospodarczymi. Każdy z małżonków prowadzi samodzielną działalność i transakcje są rozliczane tak jak między przedsiębiorcami.

Szkolenia online z zakresu podatków – Sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Wobec tego wydatki na usługi zdrowotne świadczone przez męża są kosztem uzyskania przychodów w firmie żony (interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.871.2022.2.JG).

Korzystne dla przedsiębiorców są też wcześniejsze interpretacje. Przykładowo w sprawie prawniczki prowadzącej kancelarię radcy prawnego. Współpracuje ze swoim mężem, który także jest prawnikiem i ma własną kancelarię.

Małżonkowie mają wspólność majątkową. Podpisali umowę o świadczenie usług prawnych. Wynagrodzenie jest wyliczane zgodnie ze standardami rynkowymi, na podstawie liczby godzin poświęconych na wykonanie świadczenia. Czy prawniczka może je zaliczyć do podatkowych kosztów? Tak, fiskus nie ma nic przeciwko (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.2.2022.3.MGR).

Kolejna sprawa – właścicielka hurtowni płyt meblowych oraz akcesoriów stolarskich współpracuje z mężem, który zajmuje się transportem. Odbiera towary i dostarcza klientom. Za te czynności wystawia fakturę (prowadzi bowiem własną działalność). Żona podkreśla, że musi korzystać z jego usług, ponieważ sama nie jest w stanie obsłużyć wszystkich zamówień, które ze względu na specyfikę branży realizowane są z usługą dostawy do klienta.

Wydatki mogą być podatkowym kosztem – przyznała skarbówka (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.257.2022.2.AP).

Strony transakcji muszą jednak pamiętać, aby jej warunki nie odbiegały od rynkowych – podkreśla za każdym razem proszony o interpretację fiskus.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →