Subfundusz infrastruktury strategicznej
Zgodnie z art. 12–13 FundMedU, o środki subfunduszu infrastruktury strategicznej będą mogły się ubiegać projekty strategiczne, realizowane w ramach programów inwestycyjnych, skupione na realizacji zadań: budowie, przebudowie, modernizacji lub doposażeniu infrastruktury strategicznej podmiotów ochrony zdrowia. Wyłonienie przyszłego beneficjenta nastąpi w drodze konkursu organizowanego i prowadzonego przez ministra właściwego do spraw zdrowia. Wśród wnioskujących kandydatów mogą się znaleźć – podmiot leczniczy zakwalifikowany do systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej na poziomach: onkologicznym, pediatrycznym, pulmonologicznym i ogólnopolskim oraz uczelnia medyczna, w imieniu podmiotu leczniczego spełniającego ww. warunki, dla którego uczelnia ta jest podmiotem tworzącym. Informacja o ogłoszeniu konkursu będzie widoczna na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zdrowia oraz w Biuletynie Informacji Publicznej tego urzędu, co najmniej 30 dni przed jego rozpoczęciem.
Subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych
Środki subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych będą rozdystrybuowane na modernizację, przebudowę lub doposażenie podmiotów leczniczych – jak wskazuje się w uzasadnieniu do rządowego projektu FundMedU (druk nr 457) – regulacje FundMedU w tym zakresie stanowią przejaw identyfikacji elementów najbardziej wymagających poprawy. Mocą nowych przepisów lokowanie finansów będzie ogniskowane w infrastrukturze budowlanej i technicznej szpitali, szczególnie w mniejszych miejscowościach, celem podniesienia jakości świadczonych przez nie usług medycznych, bezpieczeństwa pacjentów czy komfortu leczenia. Za konieczne uznano także powzięcie inwestycji mających dostosować podmioty lecznicze do wymogów przestrzennych, sanitarnych oraz instalacyjnych, jak również koncentrację infrastruktury i kadr wysokospecjalistycznych (dotyczyć to powinno przede wszystkim szpitali klinicznych, niektórych wojewódzkich oraz centrów klinicznych o uznanym międzynarodowym dorobku naukowym i usługowym).
Projekt programu inwestycyjnego, zawierający zadania powyższe, w brzmieniu art. 19 FundMedU, opracowywać będzie Minister Zdrowia. Po przedstawieniu projektu Radzie Ministrów, o dofinansowanie w ramach tego programu będą mogą starać się podmioty lecznicze udzielające świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Subfundusz profilaktyki
Profilaktyka w założeniu legislatora, jako sfera prewencyjna mająca niwelować przyczyny zachorowania, powinna górować nad medycyną naprawczą. Zakłada się jej dwutorowy przebieg – z jej jednej strony, musi ona być ukierunkowana na unicestwienie czynnika ryzyka determinującego wystąpienia danego zachorowania, edukację w zakresie zdrowego stylu życia, szczepień ochronnych, poradnictwa genetycznego, czy zdrowia psychicznego (profilaktyka pierwotna), z drugiej akcentuje się konieczność podejmowania działań w przedmiocie powstrzymania lub odwrócenia rozwoju choroby lub dolegliwości poprzez wczesną diagnostykę, udział w badaniach przesiewowych i prędkie wdrożenie skutecznego leczenia (profilaktyka wtórna). W tym celu, w drodze ustawy ukonstytuowano, że środki z subfunduszu rozwoju profilaktyki winny być wydatkowane na wzmocnienie roli lekarzy oraz położnych podstawowej opieki zdrowotnej w zwiększaniu zgłaszalności kobiet i mężczyzn na badania w programach zdrowotnych oraz profilaktyki zdrowotnej, jak również za konieczne uznano zintensyfikowanie nakładów na wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w upowszechnianiu profilaktyki w obszarach priorytetowych. Dostrzegając istotne znaczenie profilaktyki, zaproponowano kładzenie nacisku na prowadzenie działań promocyjnych i przesiewowych takich jak np. okresowe badania u zdrowych dzieci i dorosłych, ocenę zagrożeń w miejscu pracy, środowisku zamieszkania, szkole, poradnictwo w zakresie uzależnień, działania profilaktyczne przeciw chorobom zakaźnym i nowotworowym.
Subfundusz terapeutyczno-innowacyjny
Subfundusz terapeutyczno – innowacyjny ma służyć finansowaniu bezlimitowych świadczeń szpitalnych i specjalistycznych dla dzieci oraz pokrywaniu kosztów świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom poza granicami kraju (art. 31-32 FundMedU). Zgodnie z założeniami, będzie on także skoncentrowany na opłacaniu refundacji technologii lekowej o wysokim poziomie innowacyjności. Rząd zakłada w tym zakresie nacisk na działania Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, która ma podjąć się monitorowania nowo rejestrowanych technologii lekowych stosowanych w onkologii lub chorobach rzadkich i następnie, dokonywać oceny innowacyjności takich terapii. Wynikiem tych działań byłoby sporządzenie dla Ministra Zdrowia wykazu innowacyjnych technologii lekowych udostępnianych kolejnie w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej ministra, a co zaś byłoby dalszą podstawą do złożenia wniosku przez podmioty odpowiedzialne (których technologie lekowe znalazłyby się na listach) o objęcie refundacją i ustalenie urzędowej ceny zbytu technologii lekowej o wysokim poziomie innowacyjności. Przyspieszenie procesu refundacyjnego jest dedykowane szczególnie chorobom nowotworowym oraz rzadkim, gdyż w tym obszarze zauważa się występowanie najwięcej niezaspokojonych potrzeb medycznych i najbardziej ograniczony dostęp do leków innowacyjnych.
Przychody Funduszu
Fundusz zasilany będzie wpłatami z budżetu państwa przekazywanymi przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w wysokości określonej corocznie w ustawie budżetowej na dany rok budżetowy, nie niższej niż 4 mld zł, jak również odsetkami od zgromadzonych środków (art. 8 FundMedU).
Ustawodawca przewidział również przeznaczenie na fundusz wpłat z tytułu wydawania opinii przez wojewodę albo ministra właściwego do spraw zdrowia. Na gruncie ustawy z 27.8.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1398 ze zm.; dalej jako: ŚOZŚrPubU), podmioty te są uprawnione do wydawania opinii o celowości inwestycji polegającej na utworzeniu na obszarze województwa nowego podmiotu leczniczego, nowych jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu leczniczego podmiotu leczniczego lub innej inwestycji dotyczącej wykonywania działalności leczniczej polegającej na udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Wydanie opinii poprzedzone jest złożeniem wniosku okraszonym opłatą (sprecyzowaną w art. 95e ust. 6 ŚOZŚrPubU), a która stanowiąc dochód z budżetu państwa, wzbogacać będzie jednocześnie stan finansowy funduszu. Na jego poczet składane będą mogły być również dobrowolne wpłaty, darowizny i zapisy.