Czy ten zakaz obejmie ostatnie tegoroczne wynagrodzenia?

– Wszystko zależy od tego, kiedy te wynagrodzenia są wypłacane. Jeśli firma przekaże pensje za grudzień do końca roku, to powinna je rozliczyć na obecnych zasadach. Od zaliczki na PIT pracownika odejmuje więc część składki zdrowotnej, konkretnie 7,75 proc. podstawy jej wymiaru – mówi Marek Gadacz, doradca podatkowy, dyrektor w Andersen Tax & Legal.

Kodeks pracy. Komentarz BeckOk aktualizowany co kwartał. Skonfiguruj Twój System Legalis! Sprawdź

Przelew do ZUS

Czy ma znaczenie, kiedy firma odprowadzi składki za pracowników do ZUS? Artur Kowalski, doradca podatkowy, współwłaściciel kancelarii podatkowo-rachunkowej, przypomina, że termin na ich zapłatę upływa 15. dnia następnego miesiąca. Jeśli więc pensja zostanie przekazana pracownikom w grudniu, to składki muszą być przelane do ZUS do 15 stycznia 2022 r.

– Na niektórych podatkowo-ubezpieczeniowych portalach można się spotkać ze stanowiskiem, że zapłata pracowniczych składek w styczniu wyklucza ich odliczenie od podatku. Uważam, że to kontrowersyjny pogląd, skoro składki zostały potrącone jeszcze w grudniu – mówi Artur Kowalski.

Alicja Borowska-Woźniak z biura rachunkowego ASCS-Consulting zwraca uwagę na art. 27b ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PIT. Wynika z niego, że podatek można obniżyć o składkę zdrowotną pobraną w danym roku przez płatnika.

– Jeśli pracodawca wypłaca wynagrodzenie w grudniu, to także w grudniu pobiera składkę zdrowotną. Można ją więc odliczyć od podatku zgodnie z powołanym przepisem – mówi Alicja Borowska-Woźniak.

– Przy rozliczaniu pracowników nie ma znaczenia, kiedy pracodawca odprowadził składki do ZUS. Decyduje moment pobrania, czyli uwzględnienia przy obliczaniu pensji do wypłaty – potwierdza Marek Gadacz.

Reasumując, z obecnych przepisów wynika, że składka zdrowotna z wypłaconej w grudniu pensji jest jeszcze objęta ulgą. – Pracodawca odlicza ją od zaliczki na podatek pracownika, wykazuje ją też w informacji PIT-11. A pracownik może ją odliczyć w zeznaniu rocznym – mówi Artur Kowalski.

Inaczej będzie, jeśli wynagrodzenie za grudzień zostanie wypłacone pracownikowi w styczniu 2022 r. – Wtedy trzeba zastosować nowe zasady rozliczenia, więc nie da się już odliczyć składki zdrowotnej od podatku – mówi Alicja Borowska-Woźniak.

Można przyspieszyć

Czy pracodawca, który normalnie przekazuje wynagrodzenia pracownikom w następnym miesiącu, może przyspieszyć wypłatę grudniowej pensji i przelać ją do końca roku? Tak, kodeks pracy tego nie zabrania. Wtedy pensja zostanie rozliczona na starych zasadach. Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 30 listopada, takim przyspieszeniem może być zainteresowanych wiele firm, które nie zdążą przygotować systemów kadrowo-płacowych na nowe przepisy. Polski Ład zmienia bowiem nie tylko zasady rozliczania składki zdrowotnej. Wprowadza także nową kwotę zmniejszającą podatek, skomplikowane wzory na ulgę dla klasy średniej, podnosi próg w skali. To wszystko powoduje, że systemy księgowe muszą zostać całkowicie przebudowane. Wypłata ostatniej pensji jeszcze w grudniu da firmom więcej czasu na ich dostosowanie do nowych rozliczeń.

Przedsiębiorcy muszą też zwrócić uwagę na zmiany dotyczące własnych składek.

– Mogą odliczyć składkę zdrowotną tylko wtedy, gdy zostanie zapłacona, a nie pobrana, jak u pracowników. Jeśli zatem chcą odliczyć składkę za grudzień, to muszą ją odprowadzić do ZUS do końca roku – tłumaczy Alicja Borowska-Woźniak.

Podatkowo-składkowy Polski Ład można znaleźć w Dzienniku Ustaw pod poz. 2105.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”

Piotr Popek, starszy menedżer w zespole ds. PIT w KPMG

Zakaz odliczania składek zdrowotnych od podatku zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Przy rozliczaniu 2021 r. stosujemy więc obecne zasady. A z nich wynika, że PIT można obniżyć o część składki zdrowotnej pobranej przez płatnika. To pobranie następuje w momencie wypłaty pensji. Jeśli więc pracownik dostał wynagrodzenie w grudniu, to jego podatek można pomniejszyć o część składki zdrowotnej. Nie powinniśmy uzależniać ulgi od tego, kiedy pracodawca odprowadzi ją do ZUS. Pracownik nie ma zresztą na to wpływu.

Podsumowując, wydaje się, że wątpliwości, jakie są zasady rozliczenia grudniowej pensji, nie mają uzasadnienia. Jeśli jednak pracodawca obawia się problemów z fiskusem, to może przelać składki do ZUS jeszcze w tym roku.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →