Pierwszy z wnioskodawców to twórca oprogramowania dla serwisów streamingowych z filmami i muzyką. Pozwala dopasowywać publikowane tam reklamy i sugestie korzystania z serwisu do konkretnego użytkownika. Oprogramowanie identyfikuje płeć i upodobania użytkownika na podstawie jego zachowań w sieci. Następnie na podstawie specjalnego algorytmu tak dobiera treści promocyjne i reklamowe, by najlepiej trafić w gust takiego użytkownika.

Dyrektor KIS potwierdził w wydanej interpretacji, że taka działalność ma cechy nowatorskie i twórcze oraz że spełnia kryteria działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu przepisów o IP Box. Dochody takiego programisty mogą zatem podlegać stawce 5-proc.

Eksport wiedzy

Przychylną interpretację uzyskał także inny programista, tym razem tworzący produkty służące do monitorowania zdrowia. W upublicznionej wersji tego dokumentu utajniono szczegóły dotyczące konkretnego zastosowania. Zaznaczono jednak, że chodzi o produkty stosowane „jedynie w bogatych społeczeństwach zachodnioeuropejskich”. Wnioskodawca wyraźnie stwierdził, że „na rynku polskim podobne rozwiązania praktycznie nie istnieją”.

Efekty pracy programisty prawdopodobnie nie będą stosowane w naszym kraju, ale nie przeszkodziło to w wydaniu interpretacji potwierdzającej prawo do stosowania 5-proc. stawki PIT. Potwierdzono też prawo do zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków tego programisty na telefon, internet i licencje na inne oprogramowania.

Fiskus okazał łaskawość także twórcy programów komputerowych obsługujących biznes zwykle dość surowo traktowany pod względem podatkowym, czyli branżę hazardową. Nabywcą oprogramowania jest bowiem firma prowadząca zakłady bukmacherskie.

Szkolenia online z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź

Wygrany zakład

Samo oprogramowanie służy rozwojowi stron internetowych bukmachera, a także tworzeniu aplikacji na telefony, tablety itp. dla jego klientów. Także w tym przypadku efekt pracy programisty uznano za oryginalny efekt twórczej pracy i potwierdzono jego prawo do stosowania stawki PIT 5 proc.

Duże możliwości, mała skala

Przepisy o PIT oraz CIT przewidujące stosowanie 5-proc. stawki podatku premiującej innowacyjną działalność obowiązują od 1 stycznia 2019 r. W pierwszym roku skorzystało z niej tylko 1859 podatników. Tyle jednoosobowych firm wykazało IP Box w składanym w zeszłym roku rozliczeniu PIT za 2019 r. – wynika z danych MF.

Według wydanych 15 lipca 2019 r. oficjalnych objaśnień ministra finansów dla zastosowania preferencyjnego opodatkowania w tzw. IP Box, konieczne jest osiąganie dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce. Ani przepisy ustaw o PIT i CIT, ani te objaśnienia nie uzależniają zastosowania tej preferencji od wykorzystywania efektu prac programistów czy innych twórców w Polsce czy za granicą. Nie stawiają też ograniczeń w wykorzystywaniu efektów pracy badawczo-rozwojowej w żadnej branży gospodarki (w tym w reklamie czy biznesie hazardowym).

Numer interpretacji: 0115-KDIT2.4011.14.2021.2.HD, 0113-KDIPT2-2.4011.1069.2020.2.DA, 0115-KDIT2.4011.920.2020.2.RS

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj. Sprawdź