Jakich spraw dotyczą najczęściej konflikty rodzicielskie?

Najczęściej to kwestie związane z alimentami i ich wysokością, kwestie ograniczenia lub pozbawienia praw rodzicielskich, a także sprawy ustalenia miejsca pobytu dziecka (przy matce czy przy ojcu) czy kwestie kontaktów – zazwyczaj z ojcem czy dziadkami.

Czy konflikty dotyczą także wyboru szkoły albo wyjazdu za granicę z jednym rodzicem?

Tak, ponieważ mimo rozwodu i zamieszkania dziecka przy jednym z rodziców oboje powinni wspólnie decydować o kwestiach związanych z wyborem szkoły, opłacania dodatkowej nauki czy hobby. Rodzic, przy którym zostaje dziecko, bardzo często ma przeświadczenie, że teraz on decyduje o wszystkim i ten rodzic „dochodzący” lub mieszkający w innym mieście ma się podporządkować. Jeżeli oboje rodzice angażują się w wychowanie, to wybór szkoły i ścieżki dalszej nauki jest przecież bardzo ważny.

Często kartą przetargową jest też zgoda na paszport dziecka. Pamiętajmy, że brak zgody może na długo uniemożliwić np. wyjazd dziecka na wakacje czy na wycieczkę szkolną itp. Często rodzice boją się, że jeżeli dziecko będzie mieć paszport, to drugi rodzic z nim wyjedzie i nie wróci.

Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarze BeckOk aktualizowane co kwartał. Skonfiguruj Twój System Legalis! Sprawdź

Które sprawy budzą najwięcej emocji?

Niewątpliwie kwestie opieki i uregulowania kontaktów. Znam sprawę, w której kartą przetargową był ukochany pies dziecka, który pozostał z jednym z rodziców.

Czy warto skorzystać z mediacji?

Oczywiście, że warto. Mediacja jest coraz bardziej popularna choćby ze względu na oszczędność czasu i szybkość postępowania. Sądy szybko kończą sprawy, w których mamy ugodę zawartą przed mediatorem albo ustalone istotne kwestie.

Ważne jest też, żeby po prostu dojść do porozumienia. Przecież poprzez nasze dziecko będziemy związani z drugim rodzicem na zawsze. Wkrótce mogą pojawić się kolejne kwestie sporne i kolejne konflikty do rozwiązania.

W jakich sytuacjach sprawę warto skierować do sądu?

Przede wszystkim w sprawach o rozwód i separację, a także w tych, w których nie jesteśmy w stanie dojść do porozumienia, a są najważniejsze dla rodziny czy dzieci.

Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Koszty sądowe często nie są duże, np. w sprawach o rozwód opłata sądowa to 600 zł, a pozew o alimenty jest wolny od opłat. Dużo większe mogą być koszty ustanowienia pełnomocnika, zwłaszcza w sprawach skomplikowanych, gdzie strony są w dużym konflikcie, sprawa jest wielowątkowa i długo trwa.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →