- Błędy na recepcie nie zawsze oznaczają, że nie można jej zrealizować.
- Dotychczas niemożliwe było skorygowanie recepty poprzez uzupełnienie kodu uprawnienia dodatkowego celem uzyskania bezpłatnego leku dla osób 18-/65+ – zgodnie z planowaną nowelizacją rozporządzenia w sprawie recept, ma się to zmienić.
Błędy na receptach
Nieczytelne, błędne lub niezgodne z przepisami recepty mogą być niekiedy zrealizowane – warunki ich realizacji określa § 8 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 23.12.2020 r. w sprawie recept (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 487).
Dotychczas w przypadku braku kodu uprawnień dodatkowych pacjenta, osoba wydająca określa go na podstawie dokumentów, o których mowa w § 12, przedstawionych przez osobę okazującą receptę; osoba wydająca zamieszcza go w Dokumencie Realizacji Recepty lub na rewersie recepty papierowej oraz zamieszcza ten kod w komunikacie elektronicznym, o którym mowa w art. 45 ust. 2 ustawy o refundacji, przekazywanym do oddziału wojewódzkiego Funduszu.
Powyższe nie dotyczy obecnie kodów:
- S – oznaczającego uprawnienie dla osób po ukończeniu 65. roku życia bezpłatnego zaopatrzenia w niektóre w leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne (zgodnie z art. 43a ust. 1 pkt 2 ustawy z 27.08.2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 146; dalej: ŚOZŚrPubU),
- DZ – oznaczającego analogiczne uprawnienie jak powyżej, ale dla osób do ukończenia 18. roku życia (art. 43a ust. 1 pkt 1 ŚOZŚrPubU).
W praktyce oznaczało to, że np. senior z brakiem kodu uprawnienia do bezpłatnego zaopatrzenia w lek, musiał ponownie udać się do lekarza, po prawidłową receptę. To z kolei generowało zarówno zaangażowanie po stronie pacjenta, jak i świadczeniodawcy (lekarza) poprzez wydłużenie kolejki oczekujących na świadczenie.
Kod dla seniora i dziecka do uzupełnienia przez farmaceutę
Rozwiązaniem powyższej sytuacji jest umożliwienie skorygowania recepty także co do kodu uprawnienia S lub DZ przez osobę realizująca receptę, czyli farmaceutę lub technika farmaceutycznego.
Wiek uprawniający do bezpłatnego zaopatrzenia można ustalić w prosty sposób – poprzez numer PESEL, który jest widoczny na recepcie. Nie ma więc potrzeby dodatkowej analizy dokumentów potwierdzających to uprawnienie. Wynika bowiem z samego faktu wieku, daty urodzenia.
W efekcie powyższych zmian, osoby uprawnione do bezpłatnego zaopatrzenia będą mogły zrealizować swoją receptę nawet w przypadku błędów lub nieprawidłowego wypełnienia kodu.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie recept (numer wykazu MZ 1752) obecnie znajduje się w trakcie konsultacji publicznych.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →