Do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano nowelę ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej. Projekt ma być gotowy pod koniec 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości chce przywrócenia na stałe możliwości zdalnego świadczenia pomocy – drogą telefoniczną, za pomocą komunikatorów, internetu.

To szukający pomocy ma decydować, z jakiej formy chce skorzystać, i zapisując się na poradę, dokonać wyboru sposobu udzielenia porady. Zniesiony ma być obowiązek składania oświadczeń: o niemożności poniesienia kosztów odpłatnej pomocy przez osoby uprawnione, a dla prowadzących działalność o niezatrudnianiu pracowników w ciągu ostatniego roku.

Adwokat Mariusz Hassa zajmujący się tą tematyką w NRA mówi, że jest przeciwnikiem teleporad, a tym bardziej otwieraniem ich na wszystkich potrzebujących pomocy prawnika.

Beck Akademia - praktyczne szkolenia online - sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

– A likwidacja oświadczeń o niemożności skorzystania z płatnej pomocy prawnej właśnie to oznacza. Dziś trzeba doposażyć punkty poradnictwa, stworzyć całą bazę, rozróżnić porady prawne od poradnictwa obywatelskiego i stworzyć katalog ludzi uprawnionych do jej uzyskania – mówi adwokat.

– Jeśli jednak teleporady miałyby zostać wprowadzone na stałe, należy wprowadzić przepis, który pozwoli osobie świadczącej poradę przerwać jej udzielanie i zaproszenie do punktu w celu analizy dokumentów lub umówienia teleporady na inny termin, gdy sprawa wymaga analizy przepisów ustawy – dodaje Przypomina też, że prawnik ponosi za nią odpowiedzialność, a często nie ma możliwości weryfikacji tego, co słyszy od beneficjenta, z posiadanymi przez niego dokumentami – dodaje Mariusz Hassa.

W noweli pojawić ma się także precyzyjny zapis o wymiarze świadczenia pomocy. Otóż nieodpłatna pomoc prawna lub nieodpłatne poradnictwo obywatelskie są udzielane podczas dyżuru. Dyżury mają się odbywać w punkcie pięć dni w tygodniu i trwać co najmniej cztery godziny dziennie.

Pojawić ma się także dodatkowy przepis, zgodnie z którym w przypadku np. stanu epidemii albo wprowadzenia stanu nadzwyczajnego starosta będzie mógł wprowadzić świadczenie poradnictwa tylko zdalnie.

Dodatkowo – na wniosek osoby udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie – starosta będzie mógł określić warunki techniczne odbywania dyżurów poza punktem.

W projekcie ustawy określony też ma zostać maksymalny limit wydatków budżetu państwa będącego skutkiem finansowym wejścia w życie ustawy w latach 2026–2035.

Etap legislacyjny: wykaz prac legislacyjnych rządu

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →