• Projektowane rozporządzenie umożliwia obsadzanie wybranych stanowisk kierowniczych w Służbie Więziennej przez pracowników cywilnych.
  • Rozszerzenie katalogu stanowisk dostępnych dla pracowników cywilnych ma służyć modernizacji formacji i lepszemu wykorzystaniu kompetencji dostępnych na rynku pracy.
  • Projekt został pozytywnie oceniony przez zainteresowane instytucje i znajduje się obecnie na etapie konsultacji publicznych.

Cel projektowanego rozporządzenia

Celem projektu rozporządzenia jest dostosowanie rozporządzenia Rady Ministrów z 22.7.2010 r. w sprawie rodzajów i wykazu stanowisk, na których pracownicy jednostek organizacyjnych Służby Więziennej są zatrudniani na zasadach określonych w przepisach o pracownikach urzędów państwowych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1459) do zmian wynikających z ustawy z 24.1.2025 r. o zmianie ustawy o Służbie Więziennej (Dz.U. z 2025 r. poz. 240; dalej: ZmSłużbaWięzienU) umożliwiających zatrudnianie na stanowiskach kierowniczych w Służbie Więziennej pracowników cywilnych.

Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź

Kontekst legislacyjny i potrzeba zmian

Wspomniana nowelizacja ustawy z 9.4.2010 r. o Służbie Więziennej (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1869) wprowadziła istotne zmiany systemowe, których nadrzędnym celem było zwiększenie elastyczności i efektywności zarządzania jednostkami organizacyjnymi Służby Więziennej. Jednym z najważniejszych elementów tej reformy było umożliwienie zatrudniania na niektórych stanowiskach kierowniczych nie funkcjonariuszy, lecz osób zatrudnianych na podstawie przepisów dotyczących pracowników urzędów państwowych. W związku z tym konieczne stało się dokonanie odpowiednich zmian w przepisach wykonawczych, w szczególności w zakresie określenia rodzaju i wykazu stanowisk, na których możliwe jest takie zatrudnienie.

Zakres planowanych zmian

W związku z powyższym dostrzeżono konieczność zmiany załącznika do ww. rozporządzenia polegającej na uwzględnieniu nowych stanowisk w jednostkach organizacyjnych Służby Więziennej, na których zatrudnia się pracowników na zasadach określonych w ustawie z 16.9.1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1917), tj.:

  1. w strukturze Centralnego Zarządu Służby Więziennej: zastępcy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej;
  2. w strukturze okręgowego inspektoratu Służby Więziennej: zastępcy dyrektora okręgowego Służby Więziennej;
  3. w strukturze Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej, ośrodka szkolenia Służby Więziennej i ośrodka doskonalenia kadr Służby Więziennej: komendanta, zastępcy komendanta;
  4. w strukturze aresztu śledczego lub zakładu karnego: zastępcy dyrektora.

Uzasadnienie merytoryczne

Wprowadzenie możliwości obsadzania tych stanowisk przez pracowników cywilnych służy nie tylko zwiększeniu konkurencyjności procesu rekrutacyjnego i pozyskaniu specjalistów spoza formacji mundurowej, ale także budowaniu nowoczesnego modelu zarządzania zasobami ludzkimi w strukturach Służby Więziennej. Jest to działanie spójne z obowiązującymi trendami zarządzania w sektorze publicznym, w którym coraz większy nacisk kładzie się na efektywność, profesjonalizację kadr i optymalne wykorzystanie kompetencji dostępnych na rynku pracy.

Dotychczasowe brzmienie załącznika do rozporządzenia nie uwzględniało wskazanych wyżej stanowisk kierowniczych, co oznaczało, że mogły one być obsadzane wyłącznie przez funkcjonariuszy. Taki stan rzeczy przestał być zgodny z aktualnym stanem prawnym po wejściu w życie ZmSłużbaWięzienU, dlatego aktualizacja załącznika jest nie tylko celowa, ale i konieczna z punktu widzenia zapewnienia zgodności przepisów wykonawczych z ustawą.

Skutki regulacji

Proponowana zmiana nie wpływa na budżet państwa, gdyż nie pociąga za sobą konieczności tworzenia nowych etatów ani zmiany zasad wynagradzania pracowników. Stanowi natomiast krok w stronę modernizacji służby i dostosowania jej struktur do zmieniających się uwarunkowań organizacyjnych i społecznych.

Należy również zaznaczyć, że wprowadzenie zmian w zakresie możliwości zatrudniania cywilnych zastępców dyrektorów i komendantów w jednostkach szkoleniowych Służby Więziennej otwiera drogę do szerszego wykorzystania wiedzy i doświadczenia ekspertów zewnętrznych, co może pozytywnie wpłynąć na jakość kształcenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych.

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie rodzajów i wykazu stanowisk, na których pracownicy jednostek organizacyjnych Służby Więziennej są zatrudniani na zasadach określonych w przepisach o pracownikach urzędów państwowych został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zgodnie z przekazanymi informacjami, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 r. Projekt podlega obecnie konsultacjom publicznym.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →