Dla większości płatników zmienia się termin przekazywania dokumentów rozliczeniowych i opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenia społeczne. Tylko dla jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych termin pozostanie bez zmian – do piątego dnia następnego miesiąca.
Więcej czasu na rozliczenia
Dla pozostałych płatników składek termin będzie zależał od tego, czy posiadają osobowość prawną, czy też nie:
- do 15. dnia następnego miesiąca składki będą opłacać i rozliczać za dany miesiąc m.in.: spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia, fundacje;
- do 20. dnia następnego miesiąca wykonywać ten obowiązek będą pozostali płatnicy, przykładowo opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia, spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).
Nowe terminy dotyczą opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych, rozliczanych w dokumentach składnych za styczeń 2022 r. i za następne miesiące.
Zmodyfikowane druki
Do tych zmian ZUS dostosował dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA oraz ZUS RCA.
Nowe wersje ZUS DRA oraz ZUS RCA dokumentów będzie można wypełniać i wysyłać elektronicznie w programie Płatnik. Płatnicy, którzy zatrudniają do 100 osób i mają profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, mogą je wypełniać i wysyłać w aplikacji ePłatnik. Oba programy zostały udostępnione 30 stycznia 2022 r.
Płatnicy składek, którzy rozliczają składki sami za siebie, oraz ci, którzy zatrudniają nie więcej niż pięciu pracowników i nie korzystają z aplikacji ePłatnik, mogą użyć interaktywnych szablonów dokumentów rozliczeniowych.
Pełniący funkcję z powołania
Od 1.1.2022 r. podmiot wypłacający wynagrodzenie osobie pełniącej funkcję na mocy aktu powołania musi zgłosić tę osobę do ubezpieczenia zdrowotnego oraz rozliczać i opłacać składki na to ubezpieczenie.
Ubezpieczony powinien zostać zgłoszony do tego ubezpieczenia z nowym kodem tytułu ubezpieczenia, rozpoczynającym się od 22 50.
Obowiązek ubezpieczenia powstanie z dniem powołania, a wygaśnie z dniem odwołania.
Składka będzie zaś ustalana od wypłaconego takiej osobie wynagrodzenia. Sfinansuje ją z własnych środków osoba ubezpieczona, a opłaci podmiot wypłacający wynagrodzenie.
Zwolnieni z obowiązku opłacania
Od 2022 r. składki zdrowotnej z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności nie musi opłacać osoba, która równocześnie pozostaje w stosunku pracy, a podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia nie przekracza minimalnego wynagrodzenia. Dodatkowe warunki skorzystania przez przedsiębiorcę ze zwolnienia z opłacania składki zdrowotnej są następujące:
- przychody z pozarolniczej działalności nie mogą być wyższe niż 50 proc. minimalnego wynagrodzenia,
- musi być opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Kilka rodzajów biznesu
Od nowego roku prowadzenie działalności twórczej i artystycznej, wykonywanie wolnego zawodu nie jest już traktowane jako prowadzenie odrębnego rodzaju działalności.
Rodzajami działalności jest jedynie działalność gospodarcza prowadzona w formie spółki cywilnej, jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej. Tylko od tych rodzajów działalności, w razie prowadzenia kilku jednocześnie, trzeba opłacać składki zdrowotne.
Obowiązek ten dotyczy jednak tylko tych płatników, którzy nie będą uzyskiwali przychodów z działalności gospodarczej i do których nie będą miały zastosowania zasady ustalania podstawy wymiaru składki od dochodu (opodatkowanych na zasadach ogólnych) lub przychodów (opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
Jaka podstawa wymiaru składki
Od nowego roku zasady ustalania podstawy wymiaru składki zależą od formy opodatkowania osoby prowadzącej pozarolniczą działalność. Inaczej podstawę będą ustalać przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych (według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym), ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowani w formie karty podatkowej oraz pozostałe osoby prowadzące pozarolniczą działalność. Dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych (według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym) oraz opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oprócz miesięcznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej wprowadzono również roczną podstawę wymiaru. Umożliwi ona rozliczenie składki po zakończeniu danego roku. W przypadku przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych roczna podstawa wymiaru będzie ustalana za okres roku składkowego, który będzie trwał od 1 lutego do 31 stycznia roku następnego.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →