Osoby, które rozpoczęły nauczycielskie studia po 3.8.2019 r., będą objęte nowymi wymaganiami kwalifikacyjnymi, zgodnie z nowym standardem kształcenia nauczycieli. Nauczyciele, którzy rozpoczęli studia przed tą datą, będą podlegać dotychczasowym wymaganiom. Nadal będą mogli pracować w szkole po ukończeniu studiów pierwszego stopnia.

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli. Potrzeba wydania nowego aktu wynika z konieczności dostosowania przepisów do nowego standardu kształcenia nauczycieli.

Nowy standard kształcenia nauczycieli wprowadza zasadę ogólną, która stanowi, że kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela mają osoby, które ukończyły jednolite studia magisterskie albo studia pierwszego i drugiego stopnia, przy czym zarówno studia pierwszego stopnia, jak i studia drugiego stopnia są prowadzone w takim samym zakresie, odpowiadającym nauczanemu przedmiotowi lub prowadzonym zajęciom. Wymogiem jest też posiadanie przygotowania pedagogicznego. Są jednak wyjątki.

Np. nauczycielem przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie w szkołach podstawowych mogą być nauczyciele innych przedmiotów, legitymujący się świadectwem ukończenia kursu kwalifikacyjnego WDŻ.

Prawo pracy – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź

Teoretycznych przedmiotów zawodowych będą mogły nauczać osoby, które – tak jak dotychczas – będą legitymowały się wykształceniem wyższym na poziomie studiów co najmniej pierwszego stopnia, a ponadto będą posiadały przygotowanie pedagogiczne. Studiów nie będzie wymagać się od nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Tak jak dotychczas wystarczy świadectwo dojrzałości, praktyka zawodowa albo dyplom mistrzowski i tytuł mistrza w zawodzie. Konieczne będzie też przygotowanie pedagogiczne.

Wprowadzono również przepisy szczególne dotyczące kwalifikacji do nauczania nowego przedmiotu biznes i zarządzanie. Kwalifikacje do nauczania tego przedmiotu (wprowadzanego od 1.9.2023 r. do szkół ponadpodstawowych, tj. liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych I stopnia) będą posiadały także osoby, które na podstawie dotychczasowych przepisów posiadały kwalifikacje do nauczania przedmiotu podstawy przedsiębiorczości.

W załączniku do projektu zostały wyszczególnione egzaminy z języków obcych, których świadectwa mogą być honorowane przy potwierdzaniu kwalifikacji do nauczania języka obcego.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →