• Projekt przewiduje podwyższenie wynagrodzeń kuratorów zawodowych oraz aplikantów kuratorskich poprzez zwiększenie mnożników kwoty bazowej.
  • Nowelizacja obejmuje także zmianę sposobu naliczania dodatku w razie nieobecności oraz doprecyzowanie zasad przyznawania dodatku specjalnego.
  • Projekt rozporządzenia znajduje się na etapie konsultacji publicznych, a jego przyjęcie przez Radę Ministrów planowane jest na II kwartał 2025 r.

Cel projektowanego rozporządzenia

Celem projektowanego rozporządzenia jest podwyższenie wysokości wynagrodzenia kuratorów zawodowych i przyznawanego im dodatku patronackiego oraz stawek dodatku służbowego, a także zwiększenie wysokości wynagrodzenia aplikantów kuratorskich.

Jak wskazano w założeniach projektu, zaproponowane zmiany realizują porozumienie zawarte przez Ministra Sprawiedliwości 17.2.2025 r. z przedstawicielami związków zawodowych pracowników wymiaru sprawiedliwości.

Zmiany w dodatku patronackim

W projekcie przewidziano dostosowanie wysokości dodatku patronackiego, który przysługuje kuratorowi sprawującemu patronat nad aplikantem albo aplikantami kuratorskimi do zakresu jego obowiązków służbowych, który został zwiększony w wyniku wejścia w życie 5.4.2023 r. ustawy z 1.12.2022 r. o zmianie ustawy o kuratorach sądowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 27), oraz rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 7.3.2023 r. w sprawie organizacji i sposobu odbywania aplikacji kuratorskiej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 546).

Projektowane rozporządzenie zakłada zwiększenie wysokości dodatku patronackiego z:

  1. 0,10 do 0,20 kwoty bazowej za każdy miesiąc sprawowania patronatu nad jednym aplikantem przez okres nie krótszy niż miesiąc;
  2. 0,20 do 0,30 kwoty bazowej w przypadku sprawowania patronatu nad więcej niż dwoma aplikantami.
Administracja sądowa - sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź

Nowe zasady obliczania dodatku patronackiego w razie nieobecności

Dotychczasową regulację przewidującą utratę prawa do dodatku patronackiego w danym miesiącu w przypadku nieobecności patrona lub aplikanta trwającej dłużej niż 10 dni roboczych proponuje się zastąpić proporcjonalnym obniżeniem dodatku patronackiego za tego aplikanta oraz wskazaniem, że podstawę wymiaru dodatku patronackiego za jeden dzień sprawowania patronatu nad tym aplikantem stanowi 1/30 część dodatku patronackiego.

Podwyższenie mnożników kwoty bazowej

Projektowana regulacja zakłada również podwyższenie mnożników kwoty bazowej dla tytułu honorowego dyplomowanego kuratora specjalisty i poszczególnych stopni służbowych kuratorów zawodowych określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z 28.2.2023 r. w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich (Dz.U. z 2023 r. poz. 562; dalej: WynagrKurAplikR) – o wartość 0,11, natomiast w odniesieniu do mnożnika kwoty bazowej dla aplikantów kuratorskich o wartość 0,17.

Mnożniki kwoty bazowej wzrosną więc w następujący sposób:

  1. dla dyplomowanego kuratora specjalisty – z 3,26 do 3,37;
  2. dla kuratora specjalisty – z 2,96 do 3,07;
  3. dla starszego kuratora zawodowego – z 2,66 do 2,77;
  4. dla kuratora zawodowego – z 2,36 do 2,47;
  5. dla aplikanta kuratorskiego – z 1,65 do 1,82.

Wzrost wynagrodzenia aplikantów kuratorskich

W przypadku aplikantów kuratorskich proponowana zmiana ma na celu ustalenie wysokości wynagrodzenia zasadniczego powyżej minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. określonego w § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 12.9.2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. (Dz.U. z 2024 r. poz. 1362).

Zmiany w stawkach dodatku funkcyjnego

Przewiduje się także podwyższenie stawek dodatku funkcyjnego określonych w załączniku nr 2 do WynagrKurAplikR. Dotychczasowe górne stawki dodatku funkcyjnego staną się dolnymi stawkami, natomiast projektowane górne stawki w przypadku kuratora okręgowego i kuratora, o którym mowa w art. 37b ust. 1 ustawy z 27.7.2001 r. o kuratorach sądowych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1095; dalej: KurSądU), zostaną określone w wysokości 160 % kwoty bazowej, zastępcy kuratora okręgowego i kuratora, o którym mowa w art. 38 ust. 2 KurSądU – 100 % kwoty bazowej, a kierownika zespołu kuratorskiej służby sądowej – 70 % kwoty bazowej.

Doprecyzowanie zasad przyznawania dodatku specjalnego

Projektowane rozporządzenie dostosowuje również brzmienie § 5 WynagrKurAplikR do art. 14 ust. KurSądU w celu wyeliminowania wątpliwości interpretacyjnych w zakresie przyznawania kuratorowi zawodowemu dodatku specjalnego.

Zgodnie z obowiązującym brzmieniem powołanego przepisu, kuratorowi zawodowemu, w tym rzecznikowi dyscyplinarnemu, może być przyznany przez prezesa właściwego sądu, na czas określony, dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia zakresu obowiązków służbowych, w tym za zastępowanie osoby długotrwale nieobecnej w pracy, lub wykonywanie innych czynności poza zwykłym zakresem obowiązków do wysokości 40% wynagrodzenia zasadniczego, w ramach posiadanych środków określonych na wynagrodzenia osobowe kuratorów zawodowych.

Nowelizacja zakłada, że powinno to wynikać z wydanego kuratorowi zawodowemu przez przełożonego polecenia służbowego lub wyraźnie określonego w przepisach prawa obowiązku podjęcia konkretnych działań przez kuratora. Celem tej zmiany jest wyeliminowanie pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych wynikających z obecnego brzmienia § 5 oraz doprecyzowanie warunków przyznawania dodatku specjalnego.

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagrodzeń kuratorów zawodowych i aplikantów kuratorskich został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zgodnie z przekazanymi informacjami, planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 r.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →