- Formularz NIP-2 składa się w celu realizacji obowiązku ewidencyjnego, przewidzianego przepisami art. 2 ustawy z 13.10.1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 166; dalej: EwidPodU);
- Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych i zgłoszeń aktualizacyjnych oraz zgłoszeń w zakresie danych uzupełniających, zawierający wzór nowego formularza NIP-2, który będzie obowiązywał od 2023 r., opublikowany został na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji (Nr 519).
Formularz NIP-2 zobowiązane są składać osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące podatnikiem lub płatnikiem podatków, lub płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenia zdrowotne. Wyjątek stanowią podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, dla których przeznaczony jest formularz NIP-8. Na formularzu NIP-2 zgłoszenia identyfikacyjnego dokonać mogą również podmioty, którym nie nadano NIP, wpisane do KRS przed grudniem 2014 r. Formularz NIP-2 składa się zwłaszcza w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej (NIP), a także aby dokonać aktualizacji danych podanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym (np. adresu siedziby, miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, miejsca prowadzenia i przechowywania dokumentacji rachunkowej, rachunku bankowego do zwrotu podatku lub nadpłaty podatku, albo innego rachunku bankowego związanego z działalnością).
Nowy wzór formularza NIP-2 (wersja 14)
Nowy wzór formularza NIP-2 (wersja 14) będzie obowiązywał od 1.1.2023 r. Ministerstwo Finansów zdecydowało się na przygotowanie nowej wersji formularza NIP-2, ponieważ od 1.1.2023 r. zaczną obowiązywać przepisy, na mocy których powstanie nowy podmiot systemu podatkowego – grupa VAT. Podstawę prawną dla nowego podmiotu stanowi art. 14 ustawy z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2105).
Zgodnie z nową definicją ustawową grupa VAT to grupa podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, która jest zarejestrowana jako podatnik podatku VAT. Przepisy dotyczące grupy VAT znajdą się w Rozdziale 2b w dziale II ustawy z 11.3.2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 931; dalej: VATU). W skład grupy VAT mogą wchodzić wyłącznie podmioty, które posiadają siedzibę na terytorium kraju, czyli w Polsce, lub podmioty nieposiadające siedziby w Polsce, których oddział znajduje się na terytorium RP, za pośrednictwem którego prowadzą działalność gospodarczą (członkiem grupy VAT może być taki oddział). Trzeba przy tym pamiętać, że podmioty należące do grupy VAT muszą spełniać jednocześnie warunki wszystkich trzech powiązań (finansowych, ekonomicznych i organizacyjnych), które zostały wymienione w nowym art. 15a ust. 3, ust. 4 i ust. 5 VATU.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →