22.8.2022 r. to ostatni dzień na przejście w drugiej połowie roku z ryczałtu na skalę. Taką możliwość dała nowelizacja Polskiego Ładu, która obowiązuje od 1.7.2022 r.

– Wielu przedsiębiorców może na tym zyskać nawet kilka tysięcy zł – mówi Piotr Juszczyk, doradca podatkowy w InFakt.

– Korzyści wynikają z obniżki stawki PIT na skali z 17 do 12 proc. Niższy podatek zapłacimy od dochodu do 120 tys. zł. W tym 30 tys. zł, czyli tzw. kwota wolna, jest w ogóle nieopodatkowane – mówi Tomasz Wilk, doradca podatkowy w kancelarii Sendero.

Ci, którzy zdecydują się na zmianę, rozliczą według skali tylko drugą połowę roku (za pierwszą złożą PIT-28, za drugą PIT-36). Jeśli więc nawet mają wysokie dochody (do 20 tys. zł miesięcznie), nie wejdą w drugi próg skali, gdzie jest już 32-proc. stawka PIT.

Nie tylko stawka

Na ryczałcie podatek liczymy od przychodu (bez kwoty wolnej). Stawki zależą od tego, co robimy, np. lekarz płaci 14 proc., a właściciel firmy reklamowej 15 proc.

Może się okazać, że wedle kalkulacji z początku roku ze stawką PIT 17 proc. korzystniejszy dla przedsiębiorcy był ryczałt. A teraz, po obniżce PIT do 12 proc., symulacja się zmienia na korzyść skali.

Druga rzecz, którą trzeba uwzględnić w obliczeniach, to koszty biznesu. Na ryczałcie ich nie odliczamy. Przejście na skalę powoduje, że mamy taką możliwość w drugiej połowie roku. I zapłacimy podatek od dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty).

– Wydatki na prowadzenie biznesu, np. ceny energii, są coraz wyższe. Warto to mieć na uwadze – mówi Tomasz Wilk.

– Przejście na skalę może dać dodatkowe korzyści tym, którzy w najbliższych miesiącach chcą zainwestować w firmę, np. kupić komputer czy wziąć w leasing samochód. Na ryczałcie tych wydatków nie wykorzystają – podkreśla Piotr Juszczyk.

Trzecia sprawa: przejście z ryczałtu na skalę oznacza inną kwotę składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy rozliczający się według skali liczą ją od dochodu. Wynosi 9 proc. U ryczałtowców wysokość składki zależy od przychodów (są podzieleni na trzy grupy).

– Trzeba sprawdzić, czy kwot, które zyskamy na niższym PIT, nie stracimy na wpłatach do ZUS – przestrzega Tomasz Wilk.

I jeszcze jedna ważna sprawa: podatkowe ulgi, które uzależnione są od formy opodatkowania. – Przykładowo, na skali można pomniejszyć PIT o odpis na każde dziecko. Na ryczałcie nie ma takiej możliwości – przypomina Tomasz Wilk. Inny przykład: ryczałtowcy mogą odliczyć połowę składek zdrowotnych od przychodu. Na skali ta preferencja nie przysługuje.

Zmiana ryczałtu na skalę w połowie roku nie daje prawa do wspólnego opodatkowania z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem (wyjątek mamy tylko wtedy, gdy PIT-28 jest zerowy).

Szkolenia online z zakresu podatków – Sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Komu się opłaca

Te wymienione aspekty – podatek, składka, koszty, ulgi – należy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji. Oczywiście nie da się wszystkiego przewidzieć, mało kto wie dokładnie, jakie będzie miał w każdym miesiącu przychody oraz koszty i od jakiej kwoty będzie musiał zapłacić daniny. Zobaczmy jednak na paru przykładach, przygotowanych przez Piotra Juszczyka, jakie mogą być skutki przejścia w drugiej połowie roku z ryczałtu na skalę.

Przykład 1:

Przedsiębiorca na 12-proc. ryczałcie ma w pierwszej i drugiej połowie roku po 50 tys. zł przychodów. Jego koszty wynoszą 8 tys. zł w każdym półroczu. Na przejściu z ryczałtu na skalę zyska 5918 zł.

Przykład 2:

Przedsiębiorca płaci 14- proc. ryczałt. Jego przychody w okresie styczeń–czerwiec to 60 tys. zł. W drugiej połowie roku wyniosą 70 tys. zł. Koszty są równe, po 10 tys. zł w każdym półroczu. Korzyść z przejścia na skalę to 5756 zł.

Przykład 3:

Przedsiębiorca ma 15-proc. ryczałt. W pierwszej i drugiej połowie roku jego przychody wyniosą po 90 tys. zł, a koszty po 7 tys. zł. Jeśli przejdzie na skalę, zyska 3292 zł.

Przykład 4:

Przedsiębiorca na 12-proc. ryczałcie ma w pierwszej i drugiej połowie roku po 120 tys. zł przychodów i po 6 tys. zł kosztów. Jeśli przejdzie z ryczałtu na skalę, straci 2065 zł.

Powiadom fiskusa, licz po nowemu

Co musi zrobić przedsiębiorca, który zdecyduje się na przejście w drugiej połowie roku z ryczałtu na skalę? Przede wszystkim powinien poinformować o tym fiskusa. Na zgłoszenie ma czas do 22 sierpnia. W tym terminie musi też odprowadzić zaliczkę na PIT za lipiec. Liczoną już według skali, czyli od dochodu. Żeby go obliczyć, musi znać lipcowe przychody i koszty. Powinny być zaewidencjonowane w księgach (przychodów i rozchodów albo rachunkowych). Nie trzeba płacić zaliczki, jeśli dochód nie przekracza 30 tys. zł.

Przedsiębiorca, który w połowie roku zmieni ryczałt na skalę, musi też przejść na nowe zasady liczenia składki zdrowotnej. Podstawą wymiaru będzie firmowy dochód. Jak policzyć pierwszą składkę? Zdaniem Ministerstwa Zdrowia przedsiębiorca za lipiec powinien zapłacić minimalną. Czyli 270,90 zł. Później już będzie liczona od dochodu.

Przedsiębiorcy, którzy się nie zdecydują na przejście z ryczałtu na skalę w połowie roku, będą to mogli zrobić po jego zakończeniu. Wtedy cały 2022 r. zostanie rozliczony według skali.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →