Na przełomie sierpnia i września 2023 r. zaczęły obowiązywać przepisy wynikające z ustawy z 26.5.2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1463). Na skutek nowelizacji, począwszy od 31.8.2023 r. osoby chcące kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom na rynku wtórnym, nie będą już musiały liczyć się z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2% wartości transakcji. Wszystko to za sprawą dodania przez ustawodawcę pkt 17 do dotyczącego zwolnień przedmiotowych od PCC art. 9 ustawy z 9.9.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170; dalej: PodCzynnCywPrU). W myśli art. 9 pkt 17 PodCzynnCywPrU zwalnia się od podatku czynności cywilnoprawne takie jak:

  1. sprzedaż, której przedmiotem jest prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość;
  2. prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego;
  3. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego;

– jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach, chyba że udział ten nie przekracza lub nie przekraczał 50% i został nabyty w drodze dziedziczenia.

Wprowadzona nowelizacja w żaden sposób nie zmienia sytuacji osób planujących zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Nabycie nowego domu lub lokum bezpośrednio od dewelopera objęte jest podatkiem od towarów i usług, a nie podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →