Ukraińscy prawnicy mogą wykonywać praktykę w Polsce po wpisaniu na jedną z list prawników zagranicznych spoza UE, prowadzonych przez okręgowe rady adwokackie lub rady okręgowych izb radców prawnych. Pierwsi już składają wnioski.
– Obecnie jest za wcześnie, by mówić o skali zjawiska. Są już jednak problemy z pozyskaniem dokumentów poświadczających kwalifikacje w kraju macierzystym. Bez interwencji ustawodawcy będzie trudno spełnić ten warunek – zaznacza Przemysław Rosati, prezes NRA.
– Do naszej rady wpłynęły już pierwsze wnioski – mówi adwokat Grzegorz Kukowka, rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.
Ale to wyjątek. Do ORA we Wrocławiu, Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie ani Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie nie wpłynął ani jeden wniosek.
Być może z czasem wniosków przybędzie. Ukraińscy mecenasi mają jednak mocno ograniczone możliwości świadczenia usług w Polsce. Nie mogą np. reprezentować swoich klientów przed polskimi sądami.
– Prawnicy zagraniczni mogą wydawać opinie i udzielać porad prawnych dotyczących prawa ukraińskiego i międzynarodowego. Trudno byłoby utrzymać kancelarię, świadcząc wyłącznie tego typu usługi. Przedsiębiorcy, podpisując umowy, nie wybierają prawa ukraińskiego jako właściwego do regulowania wzajemnych stosunków. Być może należałoby rozszerzyć katalog spraw, którymi mogą się zajmować ukraińscy prawnicy. Specustawą ułatwiono np. wykonywanie zawodu ukraińskim lekarzom – mówi adwokat Sławomir Krześ, dziekan ORA we Wrocławiu.
Znajomość ukraińskiego prawa będzie coraz częściej potrzebna.
– Osobom przyjeżdżającym do Polski podstawowa informacja prawna o ich statusie zaczyna nie wystarczać. Pojawiają się problemy na styku prawa polskiego i ukraińskiego, związane chociażby z zatrudnieniem, alimentami czy ubezpieczeniami społecznymi. Naturalnymi partnerami dla polskich adwokatów są więc adwokaci ukraińscy. Popyt na takie usługi będzie rósł – mówi Przemysław Rosati.
Ministerstwo Sprawiedliwości nie zamierza jednak wprowadzać żadnych zmian, by ułatwić ukraińskim prawnikom świadczenie usług w Polsce. Nawet tych dotyczących potwierdzania kwalifikacji.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →