Świadczenia chorobowe w okresie kwarantanny
Pracownik objęty kwarantanną powinien otrzymać świadczenia chorobowe (wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy), chyba że w tym okresie wykonuje za zgodą pracodawcy pracę zdalną (wówczas za okres pracy przysługuje mu wynagrodzenie). Jeśli jednak pracownik nie świadczy pracy zdalnej, wówczas świadczenia chorobowe przysługują mu za wszystkie dni kwarantanny, nawet za dni wolne od pracy. Podobnie jak w przypadku „zwykłego zwolnienia lekarskiego”. Podstawą wypłaty takich świadczeń jest informacja w systemie EWP obowiązkowej kwarantannie. Taka informacja jest pobierana przez ZUS i udostępniana pracodawcy na profilu PUE ZUS.
Praca zdalna podczas kwarantanny
W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, pracownik objęty obowiązkową kwarantanną może, za zgodą pracodawcy, świadczyć pracę zdalną (art. 4h KoronawirusU). Świadczenie pracy w taki sposób jest możliwe:
1) gdy pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy oraz
2) na pracę zdalną „pozwala” rodzaj pracy (nie każda praca może być bowiem wykonywana w trybie zdalnym).
Za okres pracy zdalnej przypadający w czasie kwarantanny pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia i nie przysługują mu świadczenia chorobowe. Natomiast za okres nieświadczenia pracy w czasie kwarantanny pracownik zachowuje prawo do świadczeń chorobowych (art. 4hb KoronawirusU). A więc w praktyce, gdyby pracownik świadczył pracę zdalną na kwarantannie od poniedziałku do środy, to za te dni pracodawca powinien mu wypłacić wynagrodzenie, a za sobotę i niedzielę spędzoną na kwarantannie – świadczenia chorobowe. Oczywiście przy założeniu, że pracodawca wyraził zgodę na pracę zdalną w okresie od poniedziałku do środy.
Gdyby np. kwarantanna była dłuższa i przez cały jej okres pracownik wykonywałby pracę zdalną za zgodą pracodawcy, wówczas przysługiwałoby mu jedynie wynagrodzenie za pracę wykonaną. Istotne jest więc, jaki był wniosek pracownika dotyczący okresu pracy zdalnej oraz jakich dat dotyczyła zgoda pracodawcy.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →