Polacy w niedzielnym głosowaniu wybrali 460 posłów i 100 senatorów. Wszystko wskazuje, że władzę przejmie opozycja (tj. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica). Wielkie nadzieje związane z nowym politycznym rozdaniem mają pracodawcy.

Duże nadzieje

– Podstawowym oczekiwaniem przedsiębiorców na najbliższe miesiące jest uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Pieniądze pomogą w rozpoczęciu inwestycji i przyspieszą oraz pobudzą gospodarkę i zwiększą jej odporność na wyzwania m.in. transformacji energetycznej. Prawdopodobna zmiana władzy daje podstawy do takich oczekiwań – mówi Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan zwraca natomiast uwagę na konieczność poprawy relacji nie tylko z UE, ale też z krajami członkowskimi, m.in. z Niemcami.

– To ważne w kontekście eksportu – uważa.

Katarzyna Siemienkiewicz z Pracodawców RP liczy z kolei na większą otwartość rządzących na dialog społeczny.

– Przez ostatnie lata bardzo tego brakowało. Dobrze byłoby zatem wrócić do lepszej współpracy pracodawców z rządem – argumentuje.

Zwraca też uwagę na kwestie legislacyjne.

– Warto postawić na stabilność prawa w prowadzeniu działalności gospodarczej. Rządzący powinni robić wszystko, aby uchwalane regulacje miały odpowiednio długie vacatio legis i nie zaskakiwały firm – dodaje.

Jak wskazuje, przedsiębiorcy liczą też na większą transparentność w obszarze finansów publicznych.

– Przykładowo środki z Funduszu Pracy, który jest zasilany przez pracodawców, były wielokrotnie wydatkowane na cele kompletnie niezwiązane z jego przeznaczeniem. Czas to zmienić – mówi Katarzyna Siemieniewicz.

Jeśli chodzi o zmiany na rynku pracy, pracodawcy liczą na rzetelne spełnienie przedwyborczych postulatów. Łukasz Kozłowski wskazuje na kwestię podnoszoną przez Koalicję Obywatelską i Trzecią Drogę, dotyczącą wypłaty świadczenia chorobowego.

– Od pierwszego dnia nieobecności pracownika powinien płacić je Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie pracodawca. Byłaby to duża ulga finansowa dla przedsiębiorców – wskazuje.

Prawo pracy – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź

Chorobowe i składka

Postulat ten popiera także Katarzyna Siemienkiewicz.

– Zabiegamy o to od dawna – mówi ekspertka.

Dalej Łukasz Kozłowski podkreśla, że firmy liczą też na podjęcie kroków mających ujednolicić kwestie należności do ZUS.

– Chodzi m.in. o uporządkowanie i ujednolicenie zasad podlegania ubezpieczeniu społecznemu m.in. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz wykonywania umowy–zlecenia – mówi.

To nie wszystko. Jak podkreśla zarówno Łukasz Kozłowski, jak i Katarzyna Siemienkiewicz istotne jest też naprawienie składki zdrowotnej.

– Teoretycznie jest powiązana z dochodem przedsiębiorcy, ale w praktyce te kategorie się rozmijają. A to stwarza ogromne problemy z jej rozliczaniem. Cieszy, iż partie opozycyjne w swoich programach zwracały uwagę na konieczność zmian – dodaje Kozłowski.

Ekspert nie dostrzega natomiast ewentualnych punktów zapalnych w zmianach kierowanych do firm.

– Jeszcze przed wyborami FPP organizowała debatę liderów politycznych i z ich wypowiedzi można było wyciągnąć wniosek, że kierunek myślenia prawdopodobnych koalicjantów jest podobny – dodaje.

Przedwyborcze obietnice dla firm

Koalicja Obywatelska proponowała:

  • wprowadzenie urlopu dla prowadzących biznes (chodzi o jeden miesiąc wolny od składek na ubezpieczenia społeczne) oraz świadczenie urlopowe w wysokości połowy płacy minimalnej;
  • zasiłek chorobowy od pierwszego dnia nieobecności pracownika ma płacić ZUS;
  • powrót do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej.

Trzecia Droga proponowała:

  • ZUS ma płacić zasiłek już od pierwszego dnia choroby pracownika;
  • cofnięcie zmian dotyczących rozliczania składki zdrowotnej;
  • VAT i PIT tylko od uregulowanych faktur.

Lewica proponowała:

  • systemowe wsparcie inwestycji zapewniających zatrudnienie w powiatach, w których stopa bezrobocia jest wysoka;
  • obniżenie stawki VAT i uproszczenie przepisów dotyczących podatku dochodowego.
Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →