Zwykli Polacy, ale też tysiące polskich przedsiębiorców bardzo angażują się w pomoc ofiarom trwającej już prawie miesiąc wojny w Ukrainie. Żeby wspomóc uchodźców, firmy nie tylko przekazują własne zapasy, ale i specjalnie wydają pieniądze na zakupy. Większość nie zastanawia się nad konsekwencjami podatkowymi. A te są bardzo poważne, zwłaszcza w VAT.
Czubek góry
Część przedsiębiorców już się przekonuje, że rozwiązania podatkowe wprowadzone w związku z agresją Rosji na Ukrainę niekonieczne przystają do rzeczywistości.
– Mamy już sygnały od firm działających w grupach, w skład których wchodziły spółki z Ukrainy. One już mają problem z podatkowym rozliczeniem bezpośredniej pomocy oferowanej pracownikom, którzy zostali ewakuowani z Ukrainy. Dla firm, które zapewniają im mieszkanie i wsparcie finansowe, nie jest to neutralne podatkowo. Regulacje wprowadzone niedawno w PIT i CIT pozwalają na rozliczenie takich wydatków w koszty, ale nie, gdy pomoc kierowana jest bezpośrednio do potrzebujących – tłumaczy Sławomir Mikołajuk, radca prawny w DLA Piper Giziński Kycia sp.k.
A to zaledwie czubek góry lodowej. Większy problem jest z VAT.
– Co prawda rząd wprowadził zerową stawkę VAT na nieodpłatną pomoc dla ofiar wojny w Ukrainie, ale podatnik, żeby ją zastosować, musi podpisać umowę z jednym z trzech beneficjentów. Na liście nie ma organizacji pożytku publicznego tzw. NGO, za pośrednictwem których w dużej mierze kierowane jest wsparcie. A i to nie załatwia największego problemu – podkreśla Michał Wojtas doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii Wojtas i Zając.
A chodzi o rozliczenie VAT od towarów przekazywanych bezpośrednio potrzebującym. W obecnych przepisach o VAT nie ma specjalnych rozwiązań na wypadek wojny. A to oznacza, że w grę wchodzą dotychczasowe zasady.
– Jeśli firma zdecydowała się przekazać nieodpłatnie np. żywność, przy zakupie której odliczyła VAT, to musi naliczyć go przy darowiźnie – wyjaśnia Michał Wojtas.
Tak samo uważa Sławomir Mikołajuk i dodaje, że problemem może też być w ogóle prawo do odliczenia VAT.
– W początkowej fazie wojny firmy przekazywały nieodpłatnie towary zakupione pierwotnie do działalności. W tym przypadku prawo do odliczenia nie powinno być kwestionowane, ale pojawi się konieczność zapłacenia VAT przy darowiźnie. Obecnie, kiedy wiele firm robi już zakupy z myślą o wsparciu potrzebujących z Ukrainy, pojawi się problem z odliczeniem podatku od takich zakupów. Fiskus łatwo uzna, że nie jest spełniony podstawowy warunek odliczenia, czyli związek z działalnością opodatkowaną – zauważa Sławomir Mikołajuk.
Te obawy potwierdza Tomasz Siennicki, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec&Partnerzy. W jego ocenie dobre byłoby szybkie wprowadzenie zerowej stawki VAT na wszystkie nieodpłatne dostawy i świadczenia, których celem jest pomoc dla poszkodowanych działaniami wojennymi.
– To pozwoliłoby uniknąć negatywnych skutków w VAT. Stawka 0 proc. daje bowiem prawo do odliczenia podatku – przypomina Tomasz Siennicki.
Pomóc w pomaganiu
Zmiany podatkowe są pilne i niezbędne.
– Trzeba co najmniej rozszerzyć 0 stawkę VAT na nieodpłatne przekazanie na rzecz NGO – postuluje Michał Wojtas.
Robert Dudkowiak, radca prawny z kancelarii RDK, dodaje, że ustawodawca powinien docenić trud, jaki biorą na siebie przedsiębiorcy, odciążając państwo i samorządy.
– Podatnicy muszą jednak mieć pewność, że za rok, dwa czy pięć nie trafią na celownik skarbówki i nie zapłacą za swoje dobre serce – konkluduje Robert Dudkowiak.
Czasowa zerowa stawka
Rozporządzenie ministra finansów z 3 marca 2022 r. wprowadziło obniżoną stawkę VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów i świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych w Ukrainie. Zgodnie z nim do 30 czerwca 2022 r. obniżona stawka 0 proc. ma zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów lub świadczenia usług dokonywanych na rzecz: 1) Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych; 2) podmiotów leczniczych w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej; 3) jednostek samorządu terytorialnego. Warunkiem stosowania preferencji jest zawarcie pisemnej umowy między podatnikiem a beneficjentem, z której musi wynikać, że dostarczane towary lub świadczone usługi będą wykorzystane na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium Ukrainy. Rozporządzenie dotyczy także dostaw i świadczeń za okres wsteczny, tj. od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2022 r. W tym przypadku wymagane jest potwierdzenie na piśmie ich dokonania.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →