Co w nim znajdziemy? Firmy dostaną więcej czasu na skorzystanie z ulgi na złe długi, czyli odzyskanie podatku z niezapłaconych przez kontrahentów faktur. Teraz mają dwa lata, będą trzy. Liczone od końca roku, w którym została wystawiona faktura dokumentująca wierzytelność.

Ministerstwo Finansów złagodzi też kryteria ulgi. To akurat efekt wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (sygn. C 335/19), który uznał, że niektóre warunki znajdujące się w polskiej ustawie są niezgodne z prawem unijnym. Skarbówka musi więc te warunki zlikwidować. Przykładowo, prawo do ulgi nie będzie uzależnione od tego, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT. Powstanie też możliwość odzyskania podatku wtedy, gdy dłużnik jest w upadłości albo likwidacji.

– Przedsiębiorcy ucieszą się też ze zmian zasad rozliczania podatku należnego i naliczonego przy imporcie usług. Obecne przepisy powodują, że w firmie wykazującej import z opóźnieniem może powstać zaległość, którą trzeba zapłacić wraz z odsetkami – tłumaczy Radosław Żuchowski, senior consultant w Crido.

Generator wniosków KRS – o 80% krótszy czas na wypełnienie wniosku do KRS! Sprawdź

SLIM VAT 2 upraszcza zasady wystawiania faktur. Przykładowo, w fakturach korygujących nie trzeba będzie wskazywać przyczyny korekty. Zniesiony zostanie obowiązek sporządzania duplikatów. Faktury wolno będzie wystawiać nawet 60 dni przed transakcją. Teraz termin wynosi 30 dni. Jeśli w tym czasie nie dojdzie do transakcji, fiskus chce, żeby płacić VAT od tzw. pustej faktury. Wydłużenie terminu powinno ograniczyć takie sytuacje.

Radosław Żuchowski zwraca też uwagę na poszerzenie możliwości odliczenia VAT naliczonego poprzez korektę. Nie tylko poprzez skorygowanie miesiąca, w którym powstało prawo do odliczenia (tak jest obecnie), ale także jednego z trzech następnych (u przedsiębiorców rozliczających się kwartalnie będą to dwa następne kwartały). Powinno się to przyczynić do zmniejszenia liczby korekt.

Co jeszcze proponuje Ministerstwo Finansów? Wydłużenie terminu na zgłoszenie skarbówce firmowego samochodu, od którego chcemy odliczać 100 proc. VAT. Odliczenie podatku z biletów na pociąg albo autobus dokumentujących przejazdy na krótkich trasach. Złożenie oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z podatku dostawy nieruchomości w akcie notarialnym. Możliwość przekazywania środków z rachunków VAT prowadzonych w różnych bankach.

– Nowy pakiet wygląda na przemyślany. I faktycznie powinien ułatwić życie przedsiębiorcom. Szkoda jednak, że Ministerstwo Finansów nie zdecydowało się na bardziej przełomowe zmiany – mówi Elżbieta Lis, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Andersen Tax & Legal.

– Kolejne fale koronawirusa i ograniczenia w gospodarce powodują, że wiele firm nie może normalnie prowadzić działalności. Potrzebne są rozwiązania istotnie poprawiające płynność finansową. Przede wszystkim przyspieszenie zwrotów podatku. Pakiet SLIM VAT 2 to dobra okazja, aby wprowadzić choćby pomysł szybkiego zwrotu dla tych, którzy rozliczają się bezgotówkowo. Przydałoby się też szybsze uwalnianie środków ze split payment, które są blokowane przez skarbówkę na VAT-owskich rachunkach – podkreśla Elżbieta Lis.

Resort finansów zachęca do przesyłania opinii, można to zrobić do 1.3.2021 r.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj. Sprawdź