Skarbówka wyjaśniła w najnowszej interpretacji, jak rozliczać zleceniobiorców z Ukrainy. Sprawa dotyczyła agencji pracy tymczasowej, która zatrudnia cudzoziemców, głównie Ukraińców. Nie mając certyfikatu rezydencji, zagraniczny pracownik lub zleceniobiorca składa oświadczenie, gdzie znajduje się jego centrum interesów życiowych. Agencja miała wątpliwości, jak postąpić, gdy cudzoziemiec zadeklarował centrum interesów życiowych w Polsce, ale nie dostarczył numeru PESEL.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyjaśnił, że brak PESEL nie ma znaczenia. Jeśli zleceniobiorca złoży odpowiednie oświadczenie, należy go traktować jako osobę, która ma miejsce zamieszkania w Polsce, i wystawić informację PIT-11.
„Brak dostarczenia nr PESEL przez zleceniobiorców, którzy złożyli oświadczenie, że ich ośrodek interesów gospodarczych (lub osobistych) znajduje się w Polsce, pozostaje bez wpływu na uznanie ich za osoby, które mają miejsce zamieszkania w Polsce” – czytamy w wyjaśnieniu.
Zgodnie z wzorem informacji PIT-11 za 2022 r. w części C „dane identyfikacyjne i adres zamieszkania podatnika” w poz. 12 należy podać NIP lub PESEL. Wzór ten przewiduje więc obowiązek podania tych danych. Niezależnie jednak od tego, dopuszczalne jest złożenie PIT-11 bez nich. Przykładowo możliwe jest wpisanie przez płatników „99999999999”, podobnie jak w latach poprzednich.
Co jeśli obywatel Ukrainy zatrudniony na umowę zlecenie zmieni w trakcie roku ośrodek interesów życiowych z ukraińskiego na polski? To zależy od długości pobytu. Jeśli przebywa tu krócej niż 183 dni w roku, to od momentu zmiany oświadczenia płatnik powinien stosować zasady jak dla osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Jeśli przekroczył 183 dni, to płatnik traktuje go jak osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce po upływie 183 dni.
Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-3.4011.1099.2021.2.MS
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →