• Projektowane regulacje odnoszą się do podmiotów prowadzących chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie nieprzekraczającej 210 dużych jednostek przeliczeniowych (dalej: DJP) i zawierają szczegółowe warunki skorzystania z tej możliwości.
  • Zgłoszenie musi zawierać m.in. dane identyfikacyjne, liczbę DJP, stan realizacji inwestycji oraz oświadczenia, w tym pod rygorem odpowiedzialności karnej.
  • Z przepisów wyłączono rolników poszkodowanych w powodzi z 2024 r., dla których już wcześniej wydłużono terminy dostosowawcze do końca 2027 r.

Zakres podmiotowy i warunki przedłużenia terminu

Zgodnie z projektowanymi przepisami, podmiot prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP w rozumieniu art. 102 ust. 2 pkt 1 ustawy z 20.7.2017 r. – Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1087; dalej: PrWod), który nie dostosował do 31.12.2024 r. powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 4 PrWod, może dostosować te powierzchnie lub pojemności w terminie późniejszym, jeżeli zgłosi ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa konieczność przedłużenia terminu na dostosowanie tych powierzchni lub pojemności w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Terminy dostosowania zależne od liczby DJP

W przypadku, o którym mowa powyżej, podmiot prowadzący chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie:

  1. mniejszej lub równej 20 DJP – dostosuje powierzchnie lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 4 PrWod niezwłocznie, jednak nie później niż do 31.12.2027 r.;
  2. większej niż 20 DJP, jednak nie większej niż 210 DJP – dostosuje powierzchnie lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 4 PrWod niezwłocznie, jednak nie później niż do 31.12.2025 r.

Formularz zgłoszeniowy i wymagane dane

Na gruncie projektowanych przepisów, opisany wyżej podmiot dokonuje zgłoszenia na formularzu udostępnionym przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego tego ministra.

Zgłoszenie zawiera następujące dane i informacje niezbędne do potwierdzenia dokonania tego zgłoszenia i ewidencji podmiotów, które dokonały tego zgłoszenia:

  • dane identyfikacyjne opisanego wyżej podmiotu, w tym:

a. numer identyfikacyjny, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z 18.12.2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 885), o ile został nadany,

b. imię i nazwisko,

c. miejsce zamieszkania i adres albo nazwę, siedzibę i adres,

d. numer telefonu i adres poczty elektronicznej lub adres do doręczeń elektronicznych;

  • liczbę DJP zwierząt gospodarskich podmiotu opisanego wyżej;
  • wskazanie przyczyny niedostosowania do 31.12.2024 r. powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do wymogów określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 106 ust. 4 PrWod;
  • nazwę miejscowości, w której jest lub będzie realizowana inwestycja w zakresie dostosowania powierzchni lub pojemności miejsc do przechowywania nawozów naturalnych;
  • wskazanie stanu prac nad dostosowaniem powierzchni lub pojemności, o ile takie prace zostały podjęte;
  • informacje o realizowanych innych działaniach mających na celu ochronę wód, o ile takie działania są realizowane;
  • kopię umowy zbycia nadwyżki nawozów naturalnych – w przypadku podmiotów powyżej 20 DJP;
  • oświadczenie o zgodności ze stanem faktycznym i prawnym danych zawartych w zgłoszeniu;
  • oświadczenie o zapoznaniu się z klauzulą informacyjną.

Klauzula odpowiedzialności karnej

Co ważne, oświadczenie o zgodności ze stanem faktycznym i prawnym danych i informacji zawartych w tym zgłoszeniu składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Oświadczenie to zawiera klauzulę o treści: „Jestem świadomy/świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu uprawnionego do odebrania oświadczenia.

Udostępnienie danych instytucjom kontrolnym

Niezwłocznie po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy minister właściwy do spraw rolnictwa udostępni wojewódzkim inspektorom ochrony środowiska oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dane i informacje wskazane w zgłoszeniach, w celu ustalenia podmiotów uprawnionych do skorzystania z przedłużonych terminów.

Beck Akademia - praktyczne szkolenia online - sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Wyłączenie stosowania przepisów dla powodzian

Co istotne, projektowanych przepisów art. 1 i art. 2 nie stosuje się do poszkodowanych określonych w art. 38 ustawy z 21.11.2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 1717).

Ponadto należy wskazać, że dla poszkodowanych w powodzi z września 2024 r. rolników termin na dostosowanie został już wydłużony do końca 2027 r.

Ułatwienia planistyczne do 2027 r.

Do 31.12.2027 r. zmiana zagospodarowania terenu dotycząca obiektów budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 29 lit. a oraz b ustawy z 7.7.1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2025 r. poz. 418), nie wymaga uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Wprowadzone uproszczenia pozwolą na szybsze i sprawniejsze realizowanie inwestycji budowlanych w gospodarstwach rolnych oraz wpłyną pozytywnie na ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

Umorzenie postępowań administracyjnych

Postępowania wszczęte na podstawie art. 109 ust. 1 PrWod, dotyczące przechowywania od 1.1.2025 r. przez podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie mniejszej lub równej 210 DJP nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami, umarza się z urzędu, jeżeli te podmioty dokonają zgłoszenia w terminie.

Zawieszenie wszczynania postępowań

W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy nie będzie można wszczynać postępowań na podstawie art. 109 ust. 1 PrWod, dotyczących przechowywania od 1.1.2025 r. nawozów naturalnych niezgodnie z przepisami.

Etap legislacyjny

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przechowywania nawozów naturalnych 9.4.2025 r. opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji. Zgodnie z treścią projektowanej ustawy, powinna ona wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Pilne wprowadzenie regulacji pozwoli na uniknięcie opłat, da czas na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych i umożliwi złożenie zgłoszeń w terminie 6 miesięcy. Projekt podlega obecnie konsultacjom publicznym.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →