- Projektowana ustawa ma na celu pilne stworzenie szczegółowych przepisów prawnych w zakresie transportu, gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, regulujących doraźną pomoc państwa polskiego obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym i wsparcie dla podmiotów zaangażowanych w taką pomoc.
Przepisy dotyczące transportu kolejowego i rekompensaty z Funduszu Pomocy.
Projektowana ustawa przewiduje wprowadzenie ułatwień związanych z prowadzeniem pociągów przewożących osoby poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy. Dopuszcza wydłużenie czasu pracy obsady pociągu przewożącego uchodźców w związku z wydłużonym czasem odprawy granicznej. W przypadku niedoboru maszynistów projektowana ustawa dopuszcza do prowadzenia pociągów pasażerskich maszynistów posiadających uprawnienia ograniczone wyłącznie do prowadzenia pociągów towarowych w sytuacji, gdy maszynista prowadzić będzie ten sam typ pociągu, na który posiada autoryzację.
Organizacje niosące pomoc humanitarną zwolnione zostaną z ponoszenia opłat za dostęp do infrastruktury kolejowej. Rekompensaty dla zarządców infrastruktury wypłacane będą z Funduszu Pomocy, utworzonego na mocy ustawy z 12.3.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U. z 2022 r. poz. 583, dalej: PomocUkrainaU). Z Funduszu Pomocy wypłacane będę także rekompensaty dla przewoźników kolejowych, którzy uruchomią dodatkowe pociągi pasażerskie dla obywateli Ukrainy albo dołączą dodatkowe wagony do pociągów kursujących wedle dotychczasowych rozkładów jazdy. Z Funduszu Pomocy finansowane będą również rekompensaty dla zarządców, którzy remontowali albo przystosowali infrastrukturę kolejową do przewozu uchodźców z Ukrainy. Rekompensaty będą również wypłacane operatorom w publicznym transporcie zbiorowym kolejowym, w zakresie finansowania kosztów z tytułu niepobierania opłat za przewóz od osób, które przybyły z terytorium Ukrainy. Projektowane przepisy zakładają, że rekompensaty będą wypłacane do wysokości środków, jakimi dysponuje Fundusz Pomocy.
Świadectwa kierowców dla obywateli Ukrainy wykonujących międzynarodowy transport drogowy rzeczy.
Projektowana ustawa zawiera także rozwiązania niezbędne dla obywateli Ukrainy, którzy muszą uzyskać świadectwa kierowców w sytuacji, gdy wykonują międzynarodowy transport drogowy rzeczy u polskich przewoźników drogowych. Projekt przewiduje, że osoby, których świadectwa utraciły ważność od 24.2.2022 r., będą mogły złożyć do Głównego Inspektora Transportu Drogowego wniosek o wydanie świadectwa z datą ważności do 31.12.2022 r. według uproszczonej procedury. W projekcie ustawy zawarto również przepisy, na podstawie których do 31.12.2022 r. zawieszony zostanie obowiązek wymiany prawa jazdy wydanego przez Ukrainę na polskie prawo jazdy po 6 miesiącach od daty uzyskania prawa stałego lub czasowego pobytu. Ponadto projekt ustawy przewiduje, że do 31.12.2022 r. Uznawane będą ukraińskie prawa jazdy, których termin ważności upłynął. Kierujący pojazdami zarejestrowanymi w Ukrainie będą także zwolnieni z posiadania dodatkowego dokumentu potwierdzającego prawo do używania pojazdu, jeżeli prawo to nie wynika z dowodu rejestracyjnego.
Dokumenty kwalifikacyjne marynarzy
Projektowana ustawa zawiera także mechanizm, który umożliwić ma odnowienie dokumentów kwalifikacyjnych marynarzy wydanych przez administrację ukraińską na zasadach określonych w przepisach wydanych na podstawie ustawy z 18.8.2011 r. o bezpieczeństwie morskim (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 515).
Co istotne, projekt zapowiada również wyłączenie w stosunku do ukraińskich marynarzy i rybaków regulacji zawartej w PomocUkrainaU, zgodnie z którą wyjazd obywatela Ukrainy, który uprzednio wjechał legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od 24.2.2022 r., z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres powyżej 1 miesiąca, pozbawia go możliwości legalnego pobytu na terytorium Polski. Dzięki wprowadzeniu takiego wyłączenia ukraińscy marynarze będą mogli podjąć pracę na polskich i zagranicznych statkach.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →