Na razie tylko około 20 proc. podatników skorzystało ze sporządzonych przez fiskusa zeznań za zeszły rok. Ministerstwo Finansów zachęca, aby nie czekać do ostatniego dnia (w tym roku to 2 maja), i kusi szybkim zwrotem podatku.
– Nadpłaty do 5 tys. zł z zeznań PIT-37 złożonych przez system Twój e-PIT zwracane są w większości w ciągu siedmiu dni – informuje resort. Na większe nadpłaty z e-PIT lub wynikające z innych zeznań składanych elektronicznie trzeba zaczekać do 45 dni. Dla osób mających Kartę Dużej Rodziny, które wyślą PIT przez internet, termin wynosi 30 dni. Z kolei składający deklaracje papierowe otrzymają zwrot w ciągu trzech miesięcy.
Można poprawiać
Zeznanie wypełnione przez skarbówkę dostali pracownicy, zleceniobiorcy, zarabiający na umowach o dzieło, członkowie zarządów czy rad nadzorczych. Do zeznania w systemie Twój e-PIT mogą wejść przez e-Urząd Skarbowy. W deklaracji znajdą przychody, koszty, dochody, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (za zeszły rok można je jeszcze odliczać od PIT), zaliczki, ostateczny podatek oraz kwotę do zapłaty albo zwrotu.
Zeznanie od fiskusa można poprawić albo uzupełnić. Jeśli nic nie zmieniamy, wystarczy je zaakceptować. Można też nic nie robić. Wtedy skarbówka uzna, że deklaracja została złożona 2 maja.
– Lepiej zawsze spojrzeć do wyliczeń fiskusa i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Zeznaniem powinni się zainteresować zwłaszcza ci, którzy mają prawo do różnych preferencji. Na przykład chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem bądź samotnie wychowywanym dzieckiem. Trzeba to zaznaczyć w deklaracji – mówi Piotr Popek, starszy menedżer w zespole ds. PIT w KPMG. Dodaje, że zeznanie powinni też uzupełnić ci, którzy korzystają z różnych odliczeń. W e-PIT jest bowiem wykazana tylko ulga na dzieci. – System przepisuje ją z poprzedniego roku. Rodzice powinni jednak sprawdzić, czy nadal mają prawo od odpisu. Mogli je stracić np. wtedy, gdy dziecko przestało się uczyć albo przekroczyło limit dochodu – tłumaczy Piotr Popek.
Inne odliczenia trzeba wpisać samemu. Na przykład ulgę rehabilitacyjną, na darowizny (także na walkę z epidemią koronawirusa) czy termomodernizacyjną (wydatki na ekologiczne ocieplenie domu).
Ministerstwo Finansów informuje, że e-PIT uwzględnia zwolnienie z podatku dla osób do 26. roku życia.
– Samemu trzeba natomiast wykazać dochody zagraniczne. Są różnie rozliczane, w zależności od tego, z jakiego są państwa i jaką stosujemy metodę unikania podwójnego opodatkowania – wyjaśnia Piotr Popek.
Osoby, które korzystają z e-PIT, mają w przygotowanym przez skarbówkę zeznaniu wpisaną organizację, którą wsparły w zeszłym roku 1 proc. podatku. Mogą zmienić beneficjenta na innego z wykazu prowadzonego przez Narodowy Instytut Wolności.
Zeznanie od skarbówki dostają też osoby mające przychody z kapitałów, np. ze sprzedaży akcji na giełdzie. One rozliczają się na formularzu PIT-38.
– Przez e-PIT rozliczą się też zarabiający na prywatnym wynajmie. Ci, którzy wybrali ryczałt, składali zeznania do końca lutego. Wynajmujący na skali mają czas do 2 maja. Od skarbówki dostają informację o kwotach wpłaconych zaliczek na podatek. Przychody z wynajmu muszą wpisać sami – mówi Piotr Popek. Dodaje, że tu PIT-36 nie zostanie automatycznie zaakceptowany. Musi go wysłać podatnik po uzupełnieniu informacjami, których nie zna skarbówka.
Do systemu e-Urząd Skarbowy można się zalogować poprzez profil zaufany, e-dowód, bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel. A także wpisując swoje dane:
- PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
- kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r.,
- kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy).
Należy je potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2020 r.
Biznes samodzielnie
E-PIT nie dostają od fiskusa przedsiębiorcy. W serwisie e-Urząd Skarbowy, w części „Dokumenty źródłowe”, znajdą tylko informacje od płatników, gdy oprócz dochodów z biznesu mieli też inne, np. z etatu czy zlecenia. Jest tam także zestawienie wpłat zaliczek na podatek od firmowych dochodów. Wszystkie dane muszą jednak wprowadzić do zeznania sami.
Przedsiębiorcy wypełniają formularz PIT-36 lub PIT-36L. Aby się rozliczyć, mogą skorzystać z interaktywnych e-deklaracji na stronie podatki.gov.pl.
Co nowego w deklaracji
Przy rozliczaniu 2021 r. mamy parę nowości. W zeznaniu można odliczyć od dochodu darowizny na odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie. Ulga jest limitowana, odpiszemy kwoty do wysokości 6 proc. rocznego dochodu.
Zmieniły się także zasady rozliczania darowizn na przeciwdziałanie epidemii koronawirusa. Kwoty odliczenia od dochodu uzależnione są od daty ich przekazania. W zeznaniu za 2021 r. odpiszemy 100 albo 150 proc. darowizny (nie ma już 200-proc. odliczenia).
Nowością jest też ulga dla przedsiębiorców korzystających z usługi e-Toll. Mogą oni odliczyć od dochodu wydatki na wyposażenie pojazdów w urządzenia do poboru opłat w tym systemie. Chodzi o wydatki na nabycie (bądź leasing, najem i dzierżawę) zewnętrznego systemu lokalizacyjnego lub urządzenia pokładowego.
Rozszerzono także zwolnienie z PIT dla młodych osób. Nie płacą daniny nie tylko od przychodów z etatu i zlecenia, ale także z praktyk absolwenckich i stażów uczniowskich.
W formularzach rocznych zmieniły się też zasady wykazywania ulgi na złe długi.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →