Poza Nagrodą czeka również Honorowe Wyróżnienie dla inicjatywy lub instytucji/organizacji promującej wartości Nagrody.

Organizatorzy Nagrody im. Edwarda J. Wende zapraszają do przesyłania zgłoszeń kandydatów i kandydatek do Nagrody im. Edwarda J. Wende. Podczas tegorocznej, XV edycji, zostanie również przyznane Wyróżnienie dla inicjatywy lub instytucji/organizacji za działalność spójną z ideą Nagrody – o czym poinformował jeden z partnerów Nagrody i fundator Wyróżnienia, Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 maja b.r.

Nagroda im. Edwarda J. Wende jest przyznawana od 2003 roku i została ustanowiona w celu upamiętnienia postaci mec. Edwarda J. Wende, wybitnego adwokata, obrońcy więźniów politycznych w czasach PRL i parlamentarzysty. W tym roku po raz piętnasty Kapituła Nagrody wybierze laureatkę lub laureata spośród zgłoszonych i zaangażowanych w działalność publiczną osób, doceniając jej/jego szczególne dokonania w krzewieniu i podnoszeniu kultury prawnej, promocji idei państwa prawa oraz polskiego i europejskiego dorobku prawnego. Nagrodę otrzyma osoba, która działa zgodnie z zasadami etyki zawodowej i profesjonalizmu, a w swojej działalności na rzecz dobra publicznego oraz praw człowieka i obywatela wyróżniła się odwagą cywilną i niezłomnością zasad. Dotychczas Nagrodę im. Edwarda J. Wende otrzymali m.in. prof. Adam D. Rotfeld (2012 r.), adw. Mikołaj Pietrzak (2013 r.) śp. Karol Modzelewski (2015 r.), prof. Jerzy Zajadło (2017 r.), sędzia Igor Tuleya (2019 r.) oraz prok. Ewa Wrzosek (2021 r.).

„Mój ojciec i patron Nagrody mówił, że przyzwoity prawnik, obywatel i patriota jest gotów zawsze i niezależnie od okoliczności bronić ludzi i tego w co wierzy, być wiernym zasadom, prawu i porządkowi demokratycznego państwa prawnego. Nie bez powodu to właśnie te kryteria musi spełniać laureatka lub laureat Nagrody im. Edwarda J. Wende”.– mówi mecenas Jakub Wende.

W 2019 roku po raz pierwszy w ramach Nagrody im. Edwarda J. Wende przyznano dodatkowo Honorowe Wyróżnienie dla inicjatywy, które otrzymali wówczas Maria Ejchart-Dubois, Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz za stworzenie inicjatywy #WolneSądy. W ostatniej XIV edycji – w 2021 roku, jury podjęło decyzję o przyznaniu Honorowego Wyróżnienia inicjatywie Nasz Rzecznik i Zuzannie Rudzińskiej-Bluszcz, niezależnej kandydatce organizacji społecznych na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Również w XV edycji przyznane zostanie Wyróżnienie dla inicjatywy lub instytucji/organizacji działającej na rzecz wzmacniania wartości, które promuje Nagroda Wende, takich jak wierność zasadom, porządkowi demokratycznego państwa prawnego oraz ideałom konstytucyjnym.

„Cieszymy się, że Honorowe Wyróżnienie dla inicjatywy lub instytucji, które sfinansuje Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca nie tylko stanowić będzie docenienie wyjątkowych działań na rzecz praworządności w Polsce, ale też wesprze ich kontynuację. Mecenasa Edwarda J. Wende i Henryka Wujca łączyły niezłomność postawy i oddanie wartościom demokratycznym”. – mówi Julia Brykczyńska, dyrektorka Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Zgłoszenia do Nagrody i Wyróżnienia można nadsyłać w terminie od 27 kwietnia do 31 maja 2023 r. Uroczystość wręczenia Nagrody im. Edwarda J. Wende i Wyróżnienia przyznawanego w ramach Nagrody – odbędzie się 19 października b.r. Zarówno Nagroda im. Edwarda J. Wende, jak i Wyróżnienie w tym roku będą miały wymiar finansowy.

Organizatorem i gospodarzem Nagrody im. Edwarda J. Wende jest Fundacja dla Polski. Partnerami Nagrody są Naczelna Rada Adwokacka, Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie oraz Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca. Partnerami medialnymi Nagrody są dziennik Rzeczpospolita, telewizja TVN24 i radio TOK FM. Partnerem wspierającym jest Wydawnictwo C.H.Beck.

Formularz zgłoszeniowy oraz więcej informacji dostępnych na stronie:
https://www.fdp.org.pl/nagrodawende