• Nowelizacja PomPublPrzedU wyłączy środki finansowe pochodzące z udzielonej przedsiębiorcy pomocy spod egzekucji sądowej i administracyjnej.
  • Zmiany w PomPublPrzedU umożliwią przedsiebiorcom przebranżowienie się.
  • Plan restrukturyzacyjny powinien być poprzedzony udzieleniem pomocy przedsiębiorcy.

Wyłączenie środków pochodzących z udzielonej przedsiębiorcy pomocy spod egzekucji

W art. 25 PomPublPrzedU planowane jest dodanie ust. 3a, który przewiduje, że środki pochodzące z udzielonej przedsiębiorcy znajdującemu się w trudnej sytuacji ekonomicznej pomocy na ratowanie nie będą podlegały egzekucji sądowej ani administracyjnej. wyjątkiem będzie sytuacja, w której egzekwowana należność pieniężna powstała w związku z naruszeniem warunków, zgodnie z którymi udzielono takiej pomocy. Wspomniane środki w sytuacji ich przekazania na rachunek bankowy, rachunek oszczędnościowy, rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub rachunek terminowych lokat oszczędnościowych, będą wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.

Udzielenie pomocy powinno poprzedzać wdrożenie planu restrukturyzacyjnego

Omawiana nowelizacja ma na celu jasne wskazanie, że tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego udziela się na wdrożenie uproszczonego planu restrukturyzacji (art. 30 ust. 1 PomPublPrzedU). Zmiana ta jednoznacznie wskazuje, że to pomoc ma zostać udzielona na wdrożenie planu, a więc determinuje, że udzielenie pomocy jest czynnością, które poprzedza wdrożenie tego planu.

Komentarze do ustaw antykryzysowych. Moduł COVID-19 bezpłatnie w każdej konfiguracji. Sprawdź

Przebranżowienie

Ważne rozwiązanie przewiduje nowy art. 30 ust. 1a PomPublPrzedU, który umożliwia przedsiębiorcom wykorzystania tymczasowego wsparcia restrukturyzacyjnego w celu dokonania przebranżowienia, które może polegać zarówno na zmianie przedmiotu działalności przedsiębiorcy, jak i na zmianie profilu produkcyjnego. Przy czym zmiana przedmiotu działalności traktowana jest jako przejście pod zupełnie inną, nie związaną z poprzednią, klasyfikację PKD. Dzieje się tak, gdyż pomoc służyć ma przywróceniu przedsiębiorcy długoterminowej rentowności, co nie sprowadza się jedynie do restrukturyzacji długów, ale także do rezygnacji z nieprzynoszącej dochodów działalności, na rzecz działalności bardziej rentownej w obecnej sytuacji.

Uzasadnienie udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom w celu ratowania lub restrukturyzacji

Planowane jest też zmiana brzmienia przepisów art. 51 PomPublPrzedU. Zgodnie bowiem z Komunikatem Komisji Europejskiej Wytyczne dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji (Dz.Urz. UE C z 2014 r. Nr 249, s. 1-28), epidemia COVID-19 może stanowić „wyjątkową i nieprzewidzianą okoliczność”, z powodu której przedsiębiorca wymaga pilnego wsparcia płynności finansowej, nawet jeżeli nie jest przedsiębiorcą w trudnej sytuacji ekonomicznej. Dlatego też na mocy PomPublPrzedU, do 31.12.2021 r. jako trudności społeczne lub niedoskonałości rynku przedsiębiorca znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej we wniosku o pomoc na ratowanie, wniosku o tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne lub wniosku o pomoc na restrukturyzację może wskazać, łącznie z inną lub innymi okolicznościami, ryzyko opuszczenia rynku w wyniku trudności związanych z zaistnieniem epidemii COVID-19. Oznacza to oczywiście, że samo wystąpienie negatywnych skutków COVID-19 nie wystarczy do uzyskania wsparcia. Należy też wykazać inne okoliczności o charakterze strukturalnym na rynku.

Co więcej, do 31.12.2021 r. realizacja zadań wynikających z ustawy w zakresie udzielania pomocy przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej albo przedsiębiorcom, którzy z powodu zaistnienia wyjątkowych i nieprzewidzianych okoliczności, spowodowanych epidemią COVID-19, wymagają pilnego wsparcia płynności finansowej, może być dofinansowana ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, o którym mowa w art. 65 ustawy z 31.3.2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 568, ze zm.).

Wejście w życie i przepisy przejściowe

Do postępowań o udzielenie pomocy wszczętych i niezakończonych na podstawie aktualnie obowiązującej PomPublPrzedU stosowane będą przepisy tej ustawy w brzmieniu dotychczasowym aż do prawomocnego zakończenia postępowania.

Omawiana nowelizacja przepisów PomPublPrzedU powinna wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj. Sprawdź