• Stworzenie warunków większej partycypacji społeczeństwa ma zmodyfikować system prosumpcji;
  • Net-billing zastąpi wykorzystywany dotychczas system opustów;
  • Ustawa ma promować odnawialne źródła energii, dzięki czemu uda się osiągnąć krajowy cel udziału energii ze źródeł odnawialnych w końcowym zużyciu energii brutto.

System opustów a net-billing

Rozliczenie w systemie opustów opiera się na wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii w cyklu rocznym. Właściciel mikroinstalacji może wprowadzić nadwyżkę wyprodukowanej energii do sieci i następnie ją odebrać. Rachunek dotyczy więc ilości energii i jest wyrażany w kilowatogodzinach (kWh). Net-billing ma być sposobem na zmniejszenie należności prosumenta za energię elektryczną. System rozliczeń jest prosty. To operator, w oparciu o algorytm, obliczy nadwyżkę energii na koncie prosumenta. Rozliczenie będzie dokonywane na podstawie wartości energii elektrycznej, określanej na podstawie jej notowań na rynku dnia następnego, a więc w pieniądzu (PLN).

Aby pozostać w systemie opustów przez następne 15 lat, dotychczasowi oraz nowi prosumenci muszą złożyć wniosek o przyłączenie do mikroinstalacji do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) do 31.3.2022 r. Ci, którzy z winy operatora systemu dystrybucyjnego nie zostaną podłączeni do systemu, również będą mogli korzystać z systemu opustów. Net-billing obejmie zaś nowych użytkowników, którzy będą składać swoje wnioski od 1.4.2022 r.

Bądź na bieżąco ze zmianami w prawie. Kup online System Legalis – korzystaj od razu. Sprawdź

Etapy wdrażania nowego systemu

Ustawa z 29.10.2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2376) przewiduje trzy etapy wdrażania nowego systemu:

  1. Okres przejściowy potrwa od 1.4.2022 r. do 30.6.2022 r. W tym czasie prosumenci mają być rozliczani na starych zasadach. Jeśli na koniec okresu rozliczeniowego zostaną zanotowane jakieś nadwyżki energii, to wówczas zostaną one rozliczone w oparciu o średnią cenę z czerwca br. Prosumenci zaś automatycznie trafią do systemu rozliczenia wartościowego;
  2. Począwszy od 30.6.2022 r. prosumenci będą rozliczani wg zasad net-billingu. Ci nowi, którzy przyłączyli mikroinstalację po 31.3.2022 r. przejdą automatycznie na system net-billingu. Do 1.7.2022 r. cena energii wprowadzanej przez nich do sieci będzie stanowiła cenę rynkową miesięczną;
  3. Od 1.7.2022 r. cenę energii prosumentów mają wyznaczać godzinowe okresy rozliczeniowe.

Korzyści z przyjętych rozwiązań

Nowa ustawa wdraża przepisy, które obowiązują w Unii Europejskiej. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z 5.6.2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniająca dyrektywę 2012/27/UE (Dz.Urz. UE L z 2019 r. Nr 158, s. 125) mówi, że każdy uczestnik rynku energii musi ponosić opłaty sieciowe. Prosumenci muszą mieć także możliwość otrzymywania wynagrodzenia w oparciu o wartość rynkową energii. To właśnie przepisy o net-billingu pozwalają na wdrożenie tych założeń.

Ustawa, która wejdzie w życie w drugim kwartale 2022 r., zachęcą do korzystania z urządzeń przeznaczonych do magazynowania energii elektrycznej i dysponowania nią w domu. Ponadto wprowadza ona nowe pojęcia:

  • prosument wirtualny energii odnawialnej – odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w instalacji odnawialnego źródła energii, przyłączonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej w innym miejscu niż miejsce dostarczania energii elektrycznej do tego odbiorcy, która jednocześnie nie jest przyłączona do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wytwarzanie to nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z 29.6.1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 955 ze zm.; dalej: StatPublU);
  • prosument zbiorowy energii odnawialnej – odbiorca końcowy wytwarzający energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalacji lub małej instalacji przyłączonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej za pośrednictwem wewnętrznej instalacji elektrycznej budynku wielolokalowego, w której znajduje się punkt poboru energii elektrycznej tego odbiorcy, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym wytwarzanie to nie stanowi przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej określonej zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 40 ust. 2 StatPublU.

To rozwiązanie może jeszcze bardziej zachęcić do korzystania z odnawialnych źródeł energii i poszerzyć krąg prosumentów, co z kolei ma szansę pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →