• Celem NPCHuK jest obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia.
  • Z założenia program ma przyczynić się do zmniejszenia występowania wśród Polaków takich czynników ryzyka ChUk jak nadciśnienie tętnicze, palenie tytoniu, zaburzenia lipidowe, otyłość, cukrzyca, a także poprawienie jakości życia dla pacjentów chorujących w trakcie i po zakończeniu leczenia.
  • Główne obszary ChUK to inwestycje w kardy, edukację, profilaktykę i styl życia, pacjenta, naukę i innowacje, system opieki kardiologicznej.

Cel zmian i najważniejsza zmiana

Omawiane zmiany dotyczą uchwały Nr 247 Rady Ministrów z 6.12.2022 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022-2032 (M.P. z 2022 r. poz. 1265).

Celem zmian jest:

  • dokonanie aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach NPChUK,
  • odejście od sporządzania rocznych harmonogramów wdrażania NPChUK na rzecz jednego harmonogramu na lata 2022‒2032,
  • uwzględnienie faktycznego stanu implementacji poszczególnych działań, doprecyzowania ich zakresu,
  • usprawnienie wdrażania uchwały przez uniknięcie corocznej aktualizacji harmonogramu na rzecz jego aktualizacji w przypadku wystąpienia zmian.

Zrezygnowanie od sporządzania rocznych harmonogramów na rzecz zbiorczego harmonogramu jest wręcz określone jako najważniejsza zmiana. Przyczyną tego jest nieujęcie terminów realizacji poszczególnych działań w ujęciu miesięcznym w programie w wersji przyjętej w 2022 r., jedynie przedstawiania ich zaplanowanego wdrażania w latach.

Dzięki powyższej zmianie, możliwe będzie przyjęcie długoletniej perspektywy realizacji NPChUK bez potrzeby corocznych zmian uchwał i przyjmowania harmonogramu.

Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź

Pozostałe zmiany

Wśród pozostałych zmian w Ocenie Skutków Regulacji wymieniono:

  • uszczegółowienie niektórych poddziałań, doprecyzowanie ich zakresu bądź połączenie poddziałań zbieżnych, co pozwoli na uniknięcie niepotrzebnego mnożenia zadań – zmiana ta wynika z ponownej analizy zakresu działań merytorycznych wobec informacji uzyskanych od komórek organizacyjnych Ministerstwa Zdrowia oraz innych jednostek w trakcie wdrażania realizacji NPChUK.
  • działania związane z wdrażaniem w ramach NPChUK zadań związanych z krajową siecią kardiologiczną, co ułatwi dalsze ogólnokrajowe prace związane z wdrożeniem projektowanej ustawy o krajowej sieci kardiologicznej,
  • zmiany w treści NPChUK wynikają również z dostosowania przepisów do aktualnego zarządzenia Ministra Zdrowia z 27.1.2022 r. w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Ministra Zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022‒2032 (Dz.Urz. Min. Zdrow. poz. 10) określającego mi.in. osobę pełniąca funkcję Pełnomocnika, zakres zadań Pełnomocnika, a także z aktualizacji zakresów zadań NPChUK przyjętych przez Krajową Radę ds. Kardiologii,
  • modyfikacja NPChUK w części „Ramy finansowe programu” odnosząca się do podziału środków finansowych w latach 2025‒2032, która polega na wprowadzeniu podziału środków na wydatki na cele inwestycyjne (środki majątkowe) oraz wydatki na cele nieinwestycyjne (środki bieżące) na dany rok, bez określania ich podziału na poszczególne obszary NPChUK, co ma na celu zwiększenie elastyczności w planowaniu wykorzystania środków, adekwatnie do potrzeb. Pozostałe zmiany wynikają z rezygnacji ze sporządzania rocznych harmonogramów na rzecz jednego harmonogramu wdrażania NPChUK.

Projektowana uchwała nie powoduje zmian finansowych ‒ nakłady z budżetu państwa na realizację działań przewidzianych w ramach NPChUK w poszczególnych latach nie ulegną zmianie.

Aktualne jest to, że planowane nakłady z budżetu państwa na realizację działań przewidzianych w ramach Programu nie mogą być w poszczególnych latach wyższe niż:

1) 24 mln zł w 2022 r.;

2) 270 mln zł rocznie w latach 2023-2032.

Etap legislacyjny

Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032 jest w trakcie prac; pod numerem ID 66 w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →