Czas na złożenie zeznania podatkowego za 2020 r. upłynął już 30 kwietnia. Jeśli jednak podatnik zauważy w nim błąd, powinien jak najszybciej go naprawić.

– Miałem w 2020 r. kilka zleceń. Rozliczałem się samodzielnie i zapomniałem o jednym z nich. Czy mam czekać na wezwanie z urzędu? – pyta czytelnik.

Chociaż przepisy przewidują aż pięć lat na korektę deklaracji, to nie warto czekać.

– Im dłużej podatnik zwleka ze złożeniem korekty, tym wyższe może zapłacić odsetki od zaległości podatkowej. Dlatego zeznanie należy poprawić, kiedy tylko odkryjemy popełniony w nim błąd rachunkowy lub brak części dochodów. Należy też bez wezwania wpłacić ewentualne odsetki za zwłokę – radzi Grzegorz Grochowina, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym w KPMG w Polsce.

Zgodnie z art. 56 Ordynacji podatkowej stawka odsetek za zwłokę wynosi obecnie 8 proc. Jednak w razie złożenia prawnie skutecznej korekty swego zeznania, nie później niż sześć miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji, oraz zapłaty zaległości w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty, podatnik może skorzystać z obniżonej stawki odsetek. Obecnie jest to 4 proc.

Szkolenia online z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź

Kiedy wyjaśnienie

– Pamiętajmy, że do złożenia prawnie skutecznej korekty zeznania nie jest co do zasady wymagany tzw. czynny żal. Można natomiast uzasadnić, dlaczego poprawiamy zeznanie. Takie informacje można podać w dołączonym do korekty wyjaśnieniu. Czynny żal należy natomiast uwzględnić w sytuacji, gdy podatnik w ogóle nie złożył zeznania w wymaganym terminie – mówi Grzegorz Grochowina.

Taka sytuacja dotyczy raczej przedsiębiorców. Osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, które rozliczają się na druku PIT-37 (np. dochody z pracy) czy PIT-38 (np. sprzedaż akcji giełdowych spółek), nie musiały co do zasady same składać deklaracji za 2020 r. Jeśli nie rozliczyły się same, ich zeznania zostały automatycznie zaakceptowane w usłudze Twój e-PIT z dniem 30 kwietnia.

Jeśli ci podatnicy chcieliby coś zmienić w swoich deklaracjach, teraz mogą to zrobić, składając korektę.

– Od 2019 r. można rozliczyć się po 30 kwietnia wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowywanym dzieckiem. Jeśli więc ktoś rozliczył się sam, może teraz skorygować deklarację i skorzystać z preferencji – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Urząd sam poprawi

Malicka dodaje, że w niektórych przypadkach urząd skarbowy może sam poprawić zeznanie podatnika. Zgodnie z art. 274 ordynacji podatkowej w razie stwierdzenia błędów rachunkowych lub innych oczywistych omyłek urząd może skorygować deklarację, jeśli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku albo kwoty nadwyżki podatku nie przekracza 5000 zł.

Fiskus może też zwrócić się do podatnika o skorygowanie deklaracji oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w złożonej deklaracji podaje się w wątpliwość.

– W praktyce urzędy sprawdzają często prawo do preferencji. Osoby korzystające np. z ulgi termomodernizacyjnej czy rehabilitacyjnej powinny posiadać wszystkie dokumenty potwierdzające prawo do odliczeń. Jeśli ich nie mają, warto skorygować deklarację, zmniejszając ulgę. Gdyby dokumenty znalazły się w przyszłości, może jeszcze złożyć korektę, tym razem zwiększając ulgę. Przepisy nie ograniczają liczby korekt – mówi Grzegorz Grochowina.

Składa się ją na takim samym formularzu jak zeznanie pierwotne (zarówno przy rozliczeniu elektronicznym, jak i papierowym). W odpowiedniej rubryce należy zaznaczyć, że chodzi o korektę.

Kiedy warto złożyć czynny żal

Czynny żal to forma donosu na samego siebie, składanego przez osoby fizyczne. Polega na zawiadomieniu organu podatkowego o popełnionych czynach, które są karane przez kodeks karny skarbowy. Chroni podatnika przed karą za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Czynny żal podatnik składa wówczas, gdy w ogóle nie złożył deklaracji lub nie zapłacił wynikającego z niej podatku. Konieczne jest też złożenie zaległej deklaracji oraz uiszczenie nieopłaconego w terminie podatku. Jeśli jednak podatnik złożył deklarację, ale błędnie obliczył wysokość daniny, wystarczające jest złożenie korekty. Czynny żal składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, który obsługuje podatnika. Można to zrobić na piśmie (w wersji papierowej lub elektronicznej) lub ustnie do protokołu. Można skorzystać z serwisu e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl. Nie będzie skuteczny, jeśli został złożony w czasie, gdy organ ścigania dysponował już wyraźnie udokumentowaną wiadomością o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj. Sprawdź