Przepisy Dyrektywy Rady 2006/112/WE z 28.11.2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L z 2006 r. Nr 347, s. 1; dalej: VATDyr) umożliwiają państwom członkowskim wprowadzenie rozwiązań ustanawiających zwolnienia z VAT transakcji w obrocie międzynarodowym. Jednym z nich jest procedura tzw. składu VAT. W uproszczeniu pozwala ona na odroczenie (albo wręcz wyeliminowanie) obowiązku zapłaty podatku należnego w przypadku towarów objętych tą procedurą. Poznaliśmy wstępne założenia propozycji Ministerstwa Finansów. Zastanówmy się więc, na czym ma polegać nowa instytucja, i kto może na niej skorzystać.

Skład VAT a skład celny

Skład VAT ma być nierozerwalnie związany ze składem celnym. Procedura składu celnego zwalnia z VAT importowego. W sytuacji gdy towary pochodzące z państwa trzeciego zostały objęte procedurą składu celnego w państwie członkowskim, po czym zostały sprzedane, ale pozostawały w tym samym składzie celnym położonym na terytorium tego państwa członkowskiego, sprzedaż tych towarów podlega podatkowi VAT. Zgodnie jednak z § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 2.12.2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 (Dz.U. z 2022 r. poz. 2495), do dostawy towarów w składzie celnym, wprowadzonych do składu celnego z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, oraz do towarów objętych procedurą składowania celnego, stosuje się stawkę podatku obniżoną do wysokości 0%. Skład celny umożliwia więc import towarów spoza UE bez konieczności rozliczania VAT i cła, a także dalszą odsprzedaż towarów w składzie na preferencyjnych warunkach.

Skład VAT da inne preferencje, ale zgodnie z założeniem warunkiem uzyskania pozwolenia na skład VAT ma być posiadanie pozwolenia właśnie na skład celny. Skład VAT będzie prowadzony wyłącznie tam, gdzie działa już skład celny.

Szkolenia online z zakresu podatków – Sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Skład VAT: Jakie warunki trzeba spełnić?

Niezbędne jest uzyskanie zezwolenia na prowadzenie składu VAT (a więc składu celnego). Uzyskać je mogą tylko podmioty zarejestrowane od co najmniej 12 miesięcy, których działalnością kierują osoby nieskazane prawomocnym wyrokiem sądu za określone przestępstwa. Podmioty te nie mogą zalegać w zapłacie cła, składek i podatków. Nie może być wobec nich prowadzone postępowanie egzekucyjne, likwidacyjne lub upadłościowe. Ważne też będzie posiadanie odpowiedniego zaplecza technicznego oraz złożenie zabezpieczenia VAT. Pozwolenie na skład VAT ma być wydawane na czas określony. Podmiot prowadzący skład VAT będzie także zobowiązany do prowadzenia w formie elektronicznej stosownej ewidencji ilościowej (lub ilościowo wartościowej) towarów wprowadzonych, składowanych i wyprowadzanych ze składu VAT.

Są też warunki ad hoc, odnoszące się do konkretnej transakcji. Dla skorzystania ze składu VAT niezbędne będzie wystawienie faktury ustrukturyzowanej KSeF, wprowadzenie towarów do składu VAT oraz otrzymanie od nabywcy dokumentu potwierdzającego objęcie towarów procedurą składu VAT.

Skład VAT: Jak to ma działać?

Dostawa towarów oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów obejmowanych procedurą składu VAT ma podlegać opodatkowaniu 0% VAT. Podobnie z 0% VAT ma korzystać świadczenie usług na towarach objętych procedurą składu VAT. Chodzi nie tylko o magazynowanie i przechowywanie, lecz także (jak się wydaje) wszelkiego rodzaju usługi na majątku powierzonym (a więc np. także wyrafinowane uszlachetnianie).

Z preferencyjnego opodatkowania nie skorzysta zaś krajowa sprzedaż towarów ze składu VAT albo w składzie VAT. Czynności te będą opodatkowane na zasadach ogólnych.

Co ważne nie wszystkie towary skorzystają ze składu VAT. Z zakresu składu VAT mają być wyłączone wyroby akcyzowe oraz towary dostarczane na etapie sprzedaży detalicznej. Składowaniem nie mogą być też objęte towary, które miałyby być zużywane w składzie VAT.

Skład VAT: Zakończenie procedury

Zasadniczo zakończenie procedury składu VAT następuje w momencie dokonania przez podatnika zgłoszenia zakończenia procedury składu VAT i wyprowadzenia towarów ze składu VAT.

Podobny skutek wywoła również sprzedaż towarów w składzie (o czym wyżej). Ale też towary objęte procedurą składu VAT, w których zaistniały ubytki, będą uznawane za towary wyprowadzone bez zgłoszenia zakończenia procedury składu VAT, a dodatkowo także wyprowadzenie towarów ze składu VAT bez dokonania wymaganego przepisami prawa zgłoszenia, cofnięcia pozwolenia na prowadzenie składu VAT, w którym znajdują się towary oraz cofnięcia pozwolenia na procedurę składu VAT. Zakończenie procedury składu VAT powoduje obowiązek zapłaty należnego podatku VAT.

Skład VAT: Rozliczenie

Mają być możliwe dwa sposoby rozliczenia VAT w związku z zakończeniem procedury składu VAT. Po pierwsze podatek może być obliczany w szczególny sposób w zgłoszeniu (deklaracji) zakończenia procedury składu VAT i uiszczany bezpośrednio do organu podatkowego w momencie zakończenia procedury składu VAT. Alternatywnie zakończenie procedury składu VAT będzie mogło zostać w całości rozliczone w JPK_VAT z deklaracją (podatek należny i naliczony). W takim przypadku wyprowadzenie towarów ze składu będzie wymagało złożenia zabezpieczenia zapłaty podatku VAT.

Dla kogo skład VAT może być ciekawą opcją? Np. dla podmiotów nabywających towary celem odsprzedaży do innych krajów UE. Mogą one ograniczyć wpływ podatku VAT na płynność finansową (0% VAT oznacza brak zapłaty VAT w cenie oraz brak kumulowania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym). Eksport czy WDT ze składu są opodatkowane na zasadach ogólnych, czyli mogą korzystać z preferencji. Skład VAT może być też korzystny dla podmiotów świadczących usługi na towarach (albo nabywających takie usługi). Tu 0% VAT może być panaceum nie tylko na płynność finansową, lecz także na ograniczenie ryzyka podatkowego związanego z miejscem świadczenia usług (to ważne w przypadku usług na rzecz podmiotów zagranicznych).

Szkoda tylko, że składem VAT nie będzie objęta sprzedaż towarów w ramach tej procedury (tak jak to ma miejsce w składzie celnym). Ale może kwestia ta wyewoluuje jeszcze w ramach konsultacji.
Składu VAT nie można tez utożsamiać ze składem konsygnacyjnym, którego istotą jest odsuwanie w czasie momentu powstania obowiązku podatkowego. Tu nie będzie podsuwania obowiązku podatkowego, ale obniżona stawka VAT. W praktyce podatkowej pojawiają się pierwsze jaskółki dopuszczające takie nieformalne rozwiązanie także w obrocie krajowym (zob. interpretację indywidualną Dyrektora KIS z 10.2.2023 r., 0114-KDIP1-2.4012.571.2022.2.JO, Legalis).

Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →