Czwarta fala epidemii jest coraz silniejsza. Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, zapowiada więc obostrzenia. W Sejmie nad nimi pracują. Jakie one będą?

– Od 15.12.2021 r. obniżone zostaną limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. Zwiększenie limitów nastąpi wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – zaznacza wiceminister. – Od połowy grudnia zostają też obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę – dodaje.

Kraska mówił także, że dodatkowo od 15.12.2021 r. w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji. Od 15.12.2021 r. zamknięte zostaną też dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. 31.12.2021 r. i 1.1.2022 r. ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, oczywiście z wyłączeniem osób, które są zaszczepione. One nie będą włączane do tego limitu.

Kodeks pracy. Komentarz + Aneks do specustawy Regulacje Covid-19 w prawie pracy – bieżąca aktualizacja w Systemie Legalis Sprawdź

Na jakich zasadach ma się to odbywać? Sprawdziliśmy.

– Przygotowujemy w Sejmie projekt nowelizacji ustawy szczególnej, covidowej – mówi „Rzeczpospolitej” poseł Czesław Hoc z sejmowej Komisji Zdrowia.

Według niej zasada ma być jasna. Pracodawca będzie miał możliwość zażądania informacji od pracownika w kwestii ważnego negatywnego testu w kierunku Covid-19 (będą bezpłatne). W grę wchodzi także pełne szczepienie przeciwko Covid-19 i potwierdzony status ozdrowieńca.

Jeśli te warunki nie będą spełnione, w restauracjach, kinach i teatrach obowiązywać będzie 30 proc. obłożenia.

A gdy gości będzie więcej?

– Powyżej 30 proc. przedsiębiorcy czy pracodawcy sprawdzą, czy osoby wchodzące z zewnątrz są ozdrowieńcami, osobami zaszczepionymi lub mają ważny negatywny test na Covid-19 (ważny 72 godziny). Jeśli nie będą miały tych dokumentów potwierdzających, nie wejdą do restauracji, kina czy teatru – zapowiada poseł Hoc.

Na jakiej podstawie wchodzący zostaną sprawdzeni?

– Na podstawie dokumentów potwierdzających ich status – twierdzi poseł. I zapewnia, że w znowelizowanej ustawie covidowej znajdzie się podstawa prawna.

Ostatecznie ważność dokumentów potwierdzających pobyt w wielu miejscach –poza limitem w czasie kontroli – mogą sprawdzać sanepid, policja oraz straż miejska.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj! Sprawdź

 

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →