Wiele szczegółów programu nie jest jeszcze znanych. Mamy je poznać w 2024 r.

– Program jest nowym otwarciem, kolejnym programem proponowanym dla wszystkich, którzy chcą mieć mieszkanie i mają zdolność kredytową, aby je kupić – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Z bezpiecznego kredytu 2 proc. oraz konta mieszkaniowego będzie mógł skorzystać każdy, kto nie posiada mieszkania, domu, spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Przykładowo w pierwszych miesiącach spłaty kredytu zaciągniętego na 550 tys. zł i 30 lat dopłata do raty wyniesie 2,6 tys. zł. Przez 10 lat ryzyko wzrostu raty będzie zminimalizowane. A zdaniem szefa resortu MRiT po 10 latach wysokość raty może nawet zmaleć.

Beck Akademia - praktyczne szkolenia online - sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Osoby, które zechcą zbierać na wkład własny pod pierwsze mieszkanie, będą mogły skorzystać z konta mieszkaniowego. Jego założenie ma się wiązać się z deklaracją wpłat od 500 do 2000 zł miesięcznie przez 3 do 10 lat.

Systematyczne wpłaty będą raz do roku premiowane przez rząd. Jej wysokość ma zależeć od sumy zgromadzonej na koncie, wysokości inflacji i zmian cen nieruchomości.

Po zakończeniu oszczędzania na wydanie środków będzie 5 lat. Gdy okres oszczędzania zakończył się przed 25. rokiem życia, termin 5 lat zostanie wydłużony do ukończenia 30 lat. Na przykład osoba odkładająca 1 tys. zł miesięcznie przez pierwsze 3 lata oszczędzania otrzyma od państwa łącznie ok. 5,3 tys. zł premii (zakładając inflację na poziomie 9,6 proc.).

– Systematyczne oszczędzanie wzbogacone o premie to najlepszy sposób na zgromadzenie wkładu własnego. Tym bardziej że konto mieszkaniowe będzie można założyć dziecku w wieku powyżej 13 lat – tłumaczy minister Waldemar Buda.

Program „Bezpieczne mieszkanie” będzie prowadzony do 2027 r. z możliwością przedłużenia – obiecał premier Morawiecki.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →