Już teraz dla wolnostojących, parterowych domków letniskowych do 35 mkw. nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie, które jest składane w starostwie powiatowym. W formularzu zgłoszenia należy określić: termin rozpoczęcia prac i sposób wykonania. Konieczne jest również wykazanie tytułu prawnego do działki, na której postawiony zostanie taki domek. Budowę należy zgłosić najpóźniej 30 dni przed jej rozpoczęciem.

Jeżeli w ciągu 30 dni urząd nie zakwestionuje zgłoszenia, jest to równoznaczne z wydaniem tzw. milczącej zgody.

Można przypuszczać, że dla domów jednorodzinnych proces ten będzie przebiegał analogicznie.

Prawo budowlane i nieruchomości. Komentarz BeckOk aktualizowany co kwartał. Skonfiguruj Twój System Legalis! Sprawdź

Lokal za grunt

Dodatkowo, w Polskim Ładzie planowane jest wprowadzenie programu „Lokal za grunt”, który ma polegać na współpracy samorządów z inwestorami. Inwestor będzie mógł pozyskać od samorządu grunt pod inwestycję w zamian za prawa do części wybudowanych lokali. Otrzymane lokale mieszkalne gmina będzie mogła przeznaczyć na potrzeby rodzin, które nie są w stanie kupić lub wynająć mieszkania po cenach rynkowych.

W Polskim Ładzie mowa jest również o społecznych agencjach najmu.

Są to instytucje, które dzięki preferencyjnym rozwiązaniom podatkowym oraz gwarancji długookresowej umowy będą mogły dzierżawić lokale po niższych cenach, a następnie wynajmować je wskazanym przez gminę lokatorom. Beneficjenci mają otrzymać dodatkowo dopłatę do czynszu w programie „Mieszkanie na start”. Powstać mają także tzw. społeczne inicjatywy mieszkaniowe, czyli spółki z udziałem gmin i Krajowego Zasobu Nieruchomości, nazywane przez rządzących „wehikułem budowy nowoczesnych mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu”. Obecnie nie znamy szczegółów wskazanych rozwiązań.

Pozostałe propozycje

Ponadto planowane jest wdrożenie pakietu rozwiązań wprowadzających ułatwienia cyfrowe do ustawy – Prawo budowlane, w tym możliwość składania określonych dokumentów w procesie inwestycyjno-budowlanym w postaci elektronicznej. Polski Ład wprowadzić ma również zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych, w postaci m.in. kadencyjności prezesów zarządu oraz rozszerzenia praw członków do informacji o działalności spółdzielni.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj. Sprawdź