Ponad 1,5 mln przedsiębiorców może już korzystać z nowej, wprowadzonej w korekcie Polskiego Ładu ulgi na składki zdrowotne. Do redakcji „Rzeczpospolitej” dociera jednak coraz więcej sygnałów, że z odliczeniem są spore problemy. Zwłaszcza przez rozbieżne wyjaśnienia urzędników.

Przypomnijmy, że nowa ulga przysługuje przedsiębiorcom na liniowym PIT, ryczałcie oraz karcie podatkowej. Ci pierwsi mogą zaliczyć składki do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu (w 2022 r. do kwoty 8,7 tys. zł). Ryczałtowcy odliczają połowę od przychodu. Kartowicze odpisują 19 proc. od podatku.

Za grudzień w styczniu

Nowelizacja Polskiego Ładu weszła 1 lipca. Przedsiębiorcy mogą jednak też odliczyć składki zapłacone wcześniej. Tak wynika z przepisów przejściowych. Czy ulga przysługuje też na składkę za grudzień 2021 r. zapłaconą w styczniu 2022 r.? Stowarzyszenie Współpracujących Biur Rachunkowych poinformowało naszą redakcję, że skarbówka wydaje w tej sprawie sprzeczne wyjaśnienia.

– Pracownicy infolinii Krajowej Informacji Skarbowej twierdzą, że składkę za grudzień 2021 r. zapłaconą w styczniu 2022 r. można odliczyć. Ministerstwo Finansów uważa inaczej – alarmuje stowarzyszenie. Informuje, że resort finansów w piśmie przekazanym urzędom skarbowym uznał, iż nie wolno odliczać składek dotyczących okresów sprzed 1.1.2022 r. Nawet jeśli zostały zapłacone w 2022 r. Dlaczego? Chociażby z tego względu, że na wysokość składek należnych przed 1 stycznia 2022 r. nie miała wpływu zastosowana dla celów podatkowych forma rozliczenia – twierdzi ministerstwo we wskazanym piśmie.

Znajdujemy się w sytuacji, w której przedsiębiorcy, działając w dobrej wierze, stosują przepisy w uzgodnieniu z informacjami uzyskanymi na infolinii KIS. Jednocześnie wewnętrzną korespondencją urzędy skarbowe zostają informowane o innej interpretacji przepisów – pisze stowarzyszenie. Podkreśla, że jest to niezgodne z założeniami nowelizacji Polskiego Ładu, która miała uprościć i ustabilizować system podatkowy.

SWBR zwróciło się do premiera o wyjaśnienie sprawy. Podkreśla, że zarówno nowe przepisy, jak i uzasadnienie do nich wielokrotnie odnoszą się do składek opłaconych w danym roku. W żadnym miejscu nie ma ograniczenia wyłącznie do składek należnych po 1.1.2022 r.

Polski ład – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź

Jeden dzień, dwie odpowiedzi

Drugą kontrowersję opisała nam Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2. Chodzi o składki zdrowotne za osoby współpracujące. To najczęściej najbliższa rodzina (małżonek, rodzice, dzieci) pomagająca w prowadzeniu firmy. Z informacji przekazanych „Rzeczpospolitej” przez ZUS wynika, że obecnie do ubezpieczenia zdrowotnego zgłoszonych jest prawie 30 tys. takich osób.

Nowelizacja Polskiego Ładu stanowi, że przedsiębiorcy mogą odliczyć także składki za osoby współpracujące. Na takich zasadach jak płacone za siebie. Bez wątpienia taką możliwość mają liniowcy i ryczałtowcy. A kartowicze?

– Zapytaliśmy Krajową Informację Skarbową. Dostaliśmy tego samego dnia dwie odpowiedzi. Z jednej wynika, że przedsiębiorca na karcie może odliczyć składki zdrowotne za osoby współpracujące, z drugiej, że nie – mówi Leśniewska.

Faktycznie, w pierwszej odpowiedzi, z 11.7.022 r., czytamy: „Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowani liniowym PIT, ryczałtem i kartą mogą odliczyć od podstawy opodatkowania (od podatku w przypadku karty) zapłacone przez siebie i za osoby współpracujące składki na ubezpieczenie zdrowotne”. W drugiej, także z 11.7.2022 r., stwierdzono: „Odliczeniu podlegają składki opłacone na własne ubezpieczenie zdrowotne. Tylko w przypadku podatku liniowego bądź ryczałtu ustawodawca wprowadził możliwość odliczenia składek za osoby współpracujące”.

– Wydaje się, że także kartowicze powinni mieć możliwość korzystania z nowej ulgi w pełnym zakresie. Na to wskazują też interpretacje dotyczące starych przepisów pozwalających odliczać składki od podatku – mówi Izabela Leśniewska. – Skarbówka powinna ujednolicić stanowisko, nie komplikując dodatkowo i tak niełatwego Polskiego Ładu – podkreśla ekspertka.

Pomniejszenie przychodu

Wątpliwości na ryczałcie

Kolejna sprawa, która budzi duże wątpliwości, to zasady obliczania składki zdrowotnej u korzystającego z nowej ulgi przedsiębiorcy na ryczałcie. Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu może on odliczyć połowę składek od przychodu. Także zapłaconych za osoby współpracujące.

Czy od tego pomniejszonego przychodu uzależniona jest wysokość składki zdrowotnej? Konsultanci z infolinii ZUS początkowo twierdzili, że nie. Potem zmienili zdanie na korzyść przedsiębiorców. Potwierdzają, że odliczenie składki zdrowotnej od przychodu może spowodować obniżenie jej wysokości. Przedsiębiorca może bowiem spaść do grupy, w której płaci niższe składki. Przypomnijmy, że przynależność do poszczególnych grup zależy właśnie od wysokości przychodu.

Infolinia ZUS zapewnia, że to już utrwalone stanowisko, wynikające z wewnętrznych wytycznych. Inny pogląd w tej sprawie przedstawiło jednak Ministerstwo Finansów.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →