Z czego będą mogli skorzystać? Choćby z ulgi na sponsoring. Przedsiębiorcy wspierający sport, kulturę i edukację dostaną dodatkowe odliczenie. Wydatki na sponsoring najpierw zaliczą do podatkowych kosztów, potem odliczą jeszcze połowę od dochodu. W ten sposób można rozliczyć np. stypendia dla zawodników, środki przeznaczone na sfinansowanie lokalnych zawodów sportowych czy zakupy dzieł sztuki dla muzeum.

Produkcja i ekspansja

Ulga będzie też dla przedsiębiorców inwestujących w nowości. Część wydatków na próbną produkcję odliczą dodatkowo od dochodu. Są to m.in. wydatki na maszyny, materiały, testy, certyfikację, badania, ekspertyzy i inne działania związane z wprowadzaniem produktu na rynek.

Nowe odliczenie dostaną także przedsiębiorcy poszukujący rynków zbytu. Pomniejszą dochód m.in. o wydatki na uczestnictwo w targach, reklamy, strony internetowe, publikacje prasowe, katalogi, ulotki oraz opracowanie dokumentacji niezbędnej do przystąpienia do przetargu, dotyczącej certyfikacji czy rejestracji znaku towarowego.

Dodatkowe odliczenie dadzą również firmowe roboty. Przedsiębiorca, który w nie zainwestuje, zaliczy wydatki do podatkowych kosztów, a także odliczy ich połowę od dochodu. Ulga ma obowiązywać w latach 2022–2026 r.

Odpis otrzymają także przedsiębiorcy inwestujący w zabytki. Od dochodu odliczą m.in. wydatki na prace konserwatorskie czy restauracyjne. A także na zakup zabytku nieruchomego (pod warunkiem sfinansowania w nim wymienionych prac).

Będą również odliczenia na nabycie udziałów/akcji w alternatywnej spółce inwestycyjnej czy zakup terminala płatniczego.

Przedsiębiorcy na liniowym PIT skorzystają też z nowych zwolnień od podatku. Chociażby dla rodzin z czwórką (i więcej) dzieci. Nieopodatkowane będą przychody do 85 528 zł rocznie. Podobne zwolnienie dostają przedsiębiorcy w wieku emerytalnym. Jeśli nadal prowadzą biznes i nie pobierają świadczeń emerytalnych, nie będą musieli dzielić się z fiskusem przychodem do 85 528 zł rocznie.

Deklaracje podatkowe z wyjaśnieniami. Skonfiguruj Twój System Legalis! Sprawdź

Decyduje dochód

Czy te preferencje mogą przesądzić o wyborze liniowego podatku? Na pewno należy je uwzględnić w kalkulacjach, ale pamiętajmy, że dostają je też ci, którzy są na skali podatkowej. Co więc będzie decydować o formie rozliczenia? Wysokość dochodu, od którego zależy podatek i składka zdrowotna.

Liniówka to 19-proc. podatek od każdego dochodu. Na skali mamy 17 albo 32 proc., Polski Ład podnosi próg dochodu do 120 tys. zł rocznie. Przedsiębiorcy na skali dostaną też 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku.

Zgodnie z Polskim Ładem od dochodu będzie liczona także składka zdrowotna. Liniowcy zapłacą 4,9 proc. Na skali wyniesie 9 proc., niektórzy przedsiębiorcy skorzystają za to z tzw. ulgi dla klasy średniej.

Generalnie podatek liniowy nadal będzie się opłacał lepiej zarabiającym. Na przykład tym, którzy mają 140 tys. zł dochodu (czyli przychodu pomniejszonego o koszty, do których możemy zaliczyć też składki na ubezpieczenia społeczne) rocznie. Im większe dochody, tym liniowy będzie korzystniejszy.

Przy kalkulacjach trzeba też wziąć pod uwagę, że liniowcy mają prawo do niektórych ulg, które już wcześniej były w ustawie o PIT. Na przykład na badania i rozwój. Ta forma opodatkowania wyklucza natomiast wspólne rozliczenie z małżonkiem czy odpis na dzieci.

Liniowemu PIT wyrasta jednak silna konkurencja – podatek ryczałtowy, który kusi niskimi stawkami oraz mniejszą składką zdrowotną (pisaliśmy o tym m.in. w „Rzeczpospolitej” z 24 grudnia).

Podatkowo-składkowy pakiet Polskiego Ładu można znaleźć w Dzienniku Ustaw pod poz. 2105. Większość zmian wchodzi 1 stycznia 2022 r.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”

Małgorzata Samborska, doradca podatkowy, partner w Grant Thornton

Po wejściu Polskiego Ładu próg opłacalności liniowego 19-proc. PIT trochę się przesunie. Ale nadal będzie dla wielu przedsiębiorców atrakcyjniejszy niż rozliczenie według skali, gdzie wyższe dochody są obciążone 32-proc. podatkiem. Na skali będzie też wyższa składka zdrowotna, wprawdzie z ulgą dla klasy średniej, ale dostaną ją tylko ci, którym i tak na liniowy PIT nie opłaca się przechodzić.

Wydaje się więc, że niewielu przedsiębiorców zmieni w przyszłym roku liniowe opodatkowanie na skalę, tym bardziej że nowe ulgi przysługują także w tej formie rozliczenia. Konkurencyjny może stać się za to ryczałt. Polski Ład obniża część jego stawek, np. dla informatyków czy lekarzy. Lepiej zarabiający zapłacą też na ryczałcie niższą składkę zdrowotną.

Mankamentem są problemy z przyporządkowaniem tego, co robimy, do właściwej stawki podatku.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →