Jeśli nie poczęstuję artystów alkoholem, impreza może się nie odbyć i stracę zarobek oraz renomę. Te argumenty nie przekonały skarbówki, która nie zgodziła się na rozliczanie zakupów mocnych trunków w podatkowych kosztach.
O interpretację wystąpił przedsiębiorca zajmujący się organizacją koncertów. Obsługuje kompleksowo artystów, zapewnia im hotel, salę, sprzęt nagłaśniający, ochronę, opiekę medyczną, jedzenie. Zakres jego obowiązków określają umowy oraz tzw. ridery, czyli zestawy wymagań muzyków. Jest w nich szczegółowo napisane, czego oczekują od organizatora, m.in. jakie ma im serwować alkohole. Z reguły są podane gatunki (wódka, whisky, gin, likier, wino, piwo), czasami konkretne marki bądź nazwy.
Czy wydatki na alkohol można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca twierdzi, że tak. Dostarczenie mocnych trunków jest bowiem jego obowiązkiem wynikającym z zawartego kontraktu. Musi spełnić zachcianki muzyków, jeśli tego nie zrobi, koncert może się nie odbyć i nic nie zarobi (grożą mu też kary finansowe). Podkreśla, że artyści nie lubią, kiedy ich wymagania nie są spełnione. Pragną być grzecznie traktowani, w sposób indywidualny i wyjątkowy. Nie lubią pracować z niesolidnymi organizatorami, którzy nie potrafią wykonać w 100 proc. zapisów umowy. Kontrakt musi być w każdym punkcie wypełniony, bez zaniedbań i pomyłek. Spełnienie ich oczekiwań jest warunkiem podjęcia współpracy, podpisania umowy i jej realizacji. Wydatki mają więc wpływ na uzyskiwane z działalności przychody.
Co na to skarbówka? Przyznała, że dbałość o spełnienie wymagań artystów jest bardzo istotna w prowadzonym przez przedsiębiorcę biznesie. Trudno jednak zaakceptować tezę, że spożywanie napojów wyskokowych ma wpływ na osiągany z tego biznesu przychód. Na organizację koncertu składa się bowiem wiele czynników, alkohol nie jest najważniejszy. Wręcz przeciwnie, można uznać, że serwowanie mocnych trunków znacząco odbiega od ogólnie przyjętych norm społecznych.
Urzędnicy powołali się też na ustawę o wychowaniu w trzeźwości, sugerując, że ich obowiązkiem jest motywowanie do powstrzymywania się od konsumpcji napojów wyskokowych.
Podsumowując, wydatki na zakup alkoholu przeznaczonego do spożycia przez artystów podczas koncertów nie przyczyniają się do osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów. Przedsiębiorca nie może zaliczyć tych wydatków do podatkowych kosztów.
Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-1.4011.737.2024.3.DJD
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →