Nie ma możliwości, by kierowcy płacili podwójnie za np. przekroczenie prędkości popełnione po 17.9.2022 r. i przed tą datą. Recydywa weszła w życie 17.9.2022 r. i od tego dnia się liczy. To informacja bardzo ważna dla kierowców.

Policja próbuje inaczej interpretować te przepisy.

Wyszli przed szereg

Policja z Rawy Mazowieckiej niesłusznie ukarała kierowcę przekraczającego prędkość za recydywę. Po kilku dniach funkcjonariusze poinformowali, że wycofują się z błędnie wyliczonej kary.

Sprawa dotyczyła kierowcy, który został przyłapany w Niwnej (9.10.2022 r.) na przekroczeniu prędkości o 42 km/h. Po sprawdzeniu 21-letniego mężczyzny w policyjnych systemach okazało się, że takie wykroczenie popełnił też w czerwcu.

Zgodnie z przepisami, które obowiązują od 17.9.2022 r., to wykroczenie traktowane jest jako recydywa – napisali rawscy policjanci. Ukarali kierowcę 11 punktami karnymi oraz podwójnym mandatem za recydywę w kwocie 2 tys. zł.

Pomylili się jednak. Przepisy wprowadziły bowiem recydywę dopiero 17.9.2022 r. I zgodnie z nimi recydywą na drodze objęte są wykroczenia, które kierowcy popełnią od tej daty. Nie można zatem ukarać kierowcy za recydywę, gdy podobne wykroczenie miał już na koncie przed 17 września.

– Do chwili obecnej nie wpłynęła do tutejszej komendy żadna skarga od sprawcy wykroczenia ukaranego wówczas mandatem karnym w niewłaściwej wysokości. Mimo to, z własnej inicjatywy, wdrożyliśmy czynności naprawcze dotyczące tej incydentalnej i jednostkowej sytuacji. Skierowaliśmy do sądu stosowny wniosek – informuje tamtejszy komisariat.

Zapytaliśmy prawników, co jest na rzeczy.

– 17.9.2022 r. zaczął obowiązywać system podwójnych kar, określany również jako system recydywy. Polega on na tym, że jeżeli w okresie dwóch lat od momentu popełnienia danego wykroczenia kierujący ponownie je popełni, policja ukarze go mandatem podwójnym – komentuje radca prawny Piotr Pałka.

Metodyka pracy adwokata i radcy prawnego w sprawach karnych. Skonfiguruj Twój System Legalis! Sprawdź

System podwójnych kar

Sęk w tym, że – jak dodaje – nie można karać podwójnie, jeżeli pierwszy mandat został nałożony na kierowcę przed wejściem w życie zmiany w przepisach prawa.

– W przeciwnym wypadku doszłoby do naruszenia zasady zakazu działania prawa wstecz. Odpowiedzialności za wykroczenie podlega bowiem ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia (lex criminalis retro non agit). Zasada ta jest też wyrażona w art. 42 ust. 1 Konstytucji RP – zauważa mec. Pałka.

Wątpliwości nie ma również Tomasz Matuszewski, wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie.

– Przepisy o recydywie weszły w życie 17.9.2022 r. i od tego dnia można karać kierowców surowiej – zauważa.

Od 17.9.2022 r. wzrosły mandaty za przekroczenie prędkości w recydywie. I tak, za przekroczenie prędkości: o 31–40 km zapłacimy 1,6 tys. zł; o 41–50 km zapłacimy 2 tys. zł; o 51–60 km zapłacimy 3 tys. zł; o 61–70 km zapłacimy 4 tys. zł; a 71 km i więcej będzie nas kosztować aż 5 tys. zł.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →