Przed wakacyjnym wyjazdem warto odwiedzić NFZ, by wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Upoważnia obywateli krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu – Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii – do skorzystania z nieodpłatnej opieki medycznej w tych krajach.

Dokument działa w placówkach publicznej ochrony zdrowia. Kartę można wyrobić osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, składając wniosek przez ePUAP albo na Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli zamówimy kartę przez internet, NFZ wyśle ją pocztą pod wskazany adres.

Jeśli podczas wyjazdu za granicę turysta zachoruje, ale nie będzie miał ze sobą EKUZ, opłaci świadczenia samodzielnie. Możliwe jest jednak ubieganie się o zwrot kosztów leczenia nawet przez tych, którzy karty nie mają. Mogą złożyć do NFZ wniosek o zwrot poniesionych kosztów, załączając do niego rachunki, kopie recept i inne dokumenty związane z leczeniem.

Kwota zwrotu jest określana na podstawie prawa obowiązującego w państwie leczenia i jeśli funkcjonuje tam tzw. system współpłacenia, może być niższa od poniesionych kosztów.

Karta EKUZ nie pokrywa leczenia planowego i nie gwarantuje darmowej pomocy medycznej. Gwarantuje natomiast świadczenia na zasadach leczenia mieszkańców danego kraju. Także w przypadku zachorowania na koronawirusa.

Na przykład w Czechach za niektóre świadczenia trzeba zapłacić, mimo że w Polsce są bezpłatne. Ich kosztów nie zwraca wtedy NFZ. W Czechach leczenie na szpitalnym oddziale ratunkowym kosztuje 90 koron. Płatne jest też ratownictwo górskie i leki.

W popularnej wśród Polaków Chorwacji za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu płaci się 10 kun. Pacjent pokrywa też 20 proc. kosztów leczenia specjalistycznego i szpitalnego. Także we Włoszech niektóre świadczenia kosztują, inaczej niż w Polsce.

Koszty transportu sanitarnego do Polski pokrywa jednak pacjent. Przed wyjazdem warto zatem sprawdzić na stronie NFZ, jakie płatności obowiązują w państwie, do którego się wybieramy.

Wyjeżdżając za granicę, warto więc zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia turystycznego.

Przed wyjazdem na wakacje poza Unię Europejską zawsze należy zadbać o ubezpieczenie turystyczne, a jego zakres dobrać do aktywności, jakie zamierzamy podejmować. Więcej zapłacą osoby, które podczas wypoczynku chcą nurkować lub uprawiać kitesurfing, mniej te, które ograniczą się do opalania na plaży. Przed wykupieniem polisy warto dokładnie przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia, by sprawdzić, co obejmuje.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →