Elektroniczny wniosek

Wszystko zaczęło się od wprowadzenia elektronicznego obiegu oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. System pozwala na podanie w tym oświadczeniu dokładnej miesięcznej liczby godzin pracy cudzoziemca po przyjeździe do Polski. Problem w tym, że przekroczenie tego limitu – w przypadku zatrudniania cudzoziemca na zleceniu – kończy się uznaniem tej dodatkowej pracy za nielegalne zatrudnienie bez zezwolenia.

Kontrolerzy wniosek do sądu o ukaranie przedsiębiorcy za wykroczenie. Kary nie są wysokie, ale taki proces może trwać latami, szczególnie gdy cudzoziemca, którego dotyczy ta sprawa, nie ma już w Polsce. Ponadto zgodnie z regulacjami o zatrudnianiu cudzoziemców dwukrotne ukaranie pozbawia przedsiębiorcę możliwości sprowadzania cudzoziemców do pracy w Polsce. Dla firmy, która funkcjonuje dzięki pracy cudzoziemców, oznacza to faktyczne zakończenie działalności.

Jak wskazują eksperci, problem jest znany od lat. Departament Rynku Pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już w 2019 r. w piśmie z 3 kwietnia (znak: DRP.VIII.40321.85.2019.AD) stwierdził, że nie jest dopuszczalne powierzenie pracy cudzoziemcowi w wyższym bądź niższym wymiarze czasu pracy albo liczbie godzin pracy niż określony w wydanym dla niego zezwoleniu na pracę lub oświadczeniu. W sytuacji, kiedy powierzenie pracy w wyższym wymiarze niż określony w oświadczeniu lub zezwoleniu jest jednorazowe, krótkotrwałe, nie budzi wątpliwości, iż nie służy ono obchodzeniu przepisów o czasie pracy, nie powinno wiązać się z ukaraniem na podstawie art. 120 ust. 1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Już wtedy resort zadeklarował, że w czasie prac legislacyjnych nad tymi przepisami postara się znaleźć rozwiązanie tego problemu. Do tej pory jednak to się nie udało.

Kodeks pracy. Komentarz BeckOk aktualizowany co kwartał. Skonfiguruj Twój System Legalis! Sprawdź

Będzie poprawka

W czasie wtorkowego posiedzenia podzespołu Rady Dialogu Społecznego, na którym odbyła się dyskusja pracodawców i strony rządowej, pojawiły się nawet pomysły, jak to rozwiązać.

Pierwszy zakłada złożenie w Senacie poprawki do tych przepisów. Innym pomysłem jest zmiana rozporządzenia w sprawie wzoru oświadczenia o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, tak by można było wpisać tam, że będzie pracował np. co najmniej 160 godzin miesięcznie.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”

Joanna Torbé, ekspert BCC, adwokat

Problem dotyczy praktycznie każdego przedsiębiorcy zatrudniającego cudzoziemców na zleceniu, bo każde przekroczenie wymiaru czasu pracy zadeklarowanego w oświadczeniu o powierzeniu pracy cudzoziemcowi jest traktowane obecnie jako nielegalne zatrudnienie. Jest to też łatwe do wychwycenia przez kontrolerów Państwowej Inspekcji Pracy czy Straży Granicznej i kończy się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Takie biurokratyczne podejście jest jednak krzywdzące dla samych cudzoziemców, którzy nie mogą pracować w dodatkowym czasie, jak polscy pracownicy czy nawet cudzoziemcy, ale zatrudnieni na etatach. Dlatego ta praktyka powinna się jak najszybciej skończyć. Szczególnie że zmniejsza to wpływy do budżetu państwa z podatków i składek, jakie przedsiębiorcy odprowadziliby od wynagrodzeń za taką dłuższą pracę.

Etap legislacyjny: ustawa trafiła do Senatu

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →