- Nowelizacja wprowadza obowiązek stosowania autonomicznych czujek dymu i tlenku węgla w budynkach mieszkalnych i hotelarskich oraz oznakowania miejsc połączenia ścian oddzielenia przeciwpożarowego w wielkopowierzchniowych budynkach.
- Celem zmian jest poprawa bezpieczeństwa pożarowego poprzez wczesne wykrywanie zagrożeń oraz umożliwienie szybkiej identyfikacji stref pożarowych przez strażaków, co pozwoli na bardziej efektywne działania ratownicze.
- Zgodnie z brzmieniem ZmOchrPożR24, jego przepisy wejdą w życie 23.12.2024 r.
Zakres i cel nowych regulacji
Celem nowelizacji rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.6.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 822; dalej: OchrPożR) jest wprowadzenie zmian w dwóch obszarach funkcjonowania ochrony przeciwpożarowej budynków oraz podniesienie występującego w nich poziomu bezpieczeństwa pożarowego.
Zmiana w pierwszym obszarze dotyczy określenia obowiązku stosowania odpowiednich urządzeń wykrywających zagrożenia związane z pożarem lub uwolnieniem tlenku węgla. Ma ona na celu ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla (czadem).
Zmiana w drugim obszarze odnosi się do wprowadzenia obowiązku odpowiedniego oznaczenia miejsc połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz dachem w wielkopowierzchniowych budynkach handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych. Oznaczenie tych miejsc w sposób wskazany w rozporządzeniu pozwoli strażakom na natychmiastową identyfikację przebiegu granic stref pożarowych w budynku, co z kolei umożliwi podjęcie bardziej efektywnych działań gaśniczych i ograniczanie możliwości rozprzestrzenienia się pożaru do sąsiednich stref pożarowych.
Wprowadzenie autonomicznych urządzeń wykrywających zagrożenia
W rozdziale 6 OchrPożR dodano § 28a, zgodnie z którym pomieszczenie mieszkalne lub jednostkę mieszkalną, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 45 ustawy z 29.8.1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1944), w których są świadczone usługi hotelarskie, a także lokal mieszkalny należy wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu, spełniającą wymagania Polskiej Normy PN-EN 14604 Autonomiczne czujki dymu.
Celem wprowadzonego przepisu jest zapewnienie właściwych warunków bezpieczeństwa w budynkach, w których ludzie mieszkają i przebywają w porze nocnej. Jego stosowanie powinno w konsekwencji spowodować zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych i rannych w pożarach.
Co ważne, opisanych regulacji nie stosuje się w przypadku ochrony pomieszczenia mieszkalnego, jednostki mieszkalnej lub lokalu mieszkalnego przez system sygnalizacji pożarowej lub stałe samoczynne urządzenie gaśnicze.
Jak wynika z dodanego art. § 28a ust. 3 OchrPożR, pomieszczenie, w którym odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzące w skład lokalu mieszkalnego lub lokalu użytkowego przeznaczonego na pobyt ludzi, znajdującego się w strefie pożarowej zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL, należy wyposażyć w co najmniej jedną autonomiczną czujkę tlenku węgla, spełniającą wymagania Polskiej Normy PN-EN 14604 Autonomiczne czujki dymu.
Przepis § 28a ust. 4 wyłącza natomiast obowiązek stosowania autonomicznych czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, w których:
- proces spalania odbywa się w urządzeniu z zamkniętą komorą spalania;
- spalanie ma miejsce w zasilanym paliwem gazowym urządzeniu przeznaczonym do przygotowania posiłków.
ZmOchrPożR24 przewiduje następujące terminy dostosowania:
- w przypadku lokali mieszkalnych użytkowanych jako takie lokale w dniu wejścia w życie ZmOchrPożR24 wymagania określone w § 28a OchrPożR stosuje się od 1.1.2030 r.;
- w przypadku pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, wchodzących w skład lokali mieszkalnych, użytkowanych jako takie pomieszczenia w dniu wejścia w życie ZmOchrPożR24 wymagania określone w § 28a OchrPożR stosuje się od 1.1.2030 r.;
- w przypadku pomieszczeń mieszkalnych oraz jednostek mieszkalnych, w których są świadczone usługi hotelarskie, a także wchodzących w skład lokali użytkowych pomieszczeń, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, użytkowanych jako takie pomieszczenia lub jednostki w dniu wejścia w życie ZmOchrPożR24 wymagania określone w § 28a OchrPożR stosuje się od 30.6.2026 r.
Oznakowanie miejsc połączenia ścian oddzielenia przeciwpożarowego
W § 4 ust. 2 OchrPożR dodano pkt 6, który wprowadza obowiązek oznakowania w budynkach handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych miejsc połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem.
Obowiązek ten będzie dotyczył wymienionych budynków, w przypadku gdy ściana oddzielenia przeciwpożarowego oddziela strefy pożarowe o powierzchni co najmniej 2000 m2 każda i zachodzi co najmniej jeden z następujących warunków:
- ściany zewnętrzne lub dach co najmniej jednej strefy pożarowej nie są wykonane z materiałów niepalnych lub
- w co najmniej jednej strefie pożarowej gęstość obciążenia ogniowego przekracza 1000 MJ/m2.
Każdorazowo będzie on realizowany poprzez oznakowanie budynku w sposób:
- określony w załączniku nr 1 do OchrPożR albo
- inny uzgodniony z właściwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) Państwowej Straży Pożarnej, umożliwiający jednoznaczną identyfikację tego miejsca z zewnątrz budynku.
Jak wynika z załącznika nr 1 do OchrPożR, miejsce połączenia ściany oddzielenia przeciwpożarowego ze ścianą zewnętrzną oraz z dachem oznakowuje się:
- za pomocą znaku koloru czerwonego i białego o wymiarach co najmniej 200 mm × 200 mm, według przedstawionego wzoru lub
- za pomocą pasa koloru czerwonego o szerokości co najmniej 0,15 m lub
- przez wykonanie w kolorze czerwonym wysunięcia ściany oddzielenia przeciwpożarowego poza lico ściany zewnętrznej lub ponad pokrycie dachu budynku − w sposób przedstawiony na rysunku.
Co istotne, znaki mogą być mocowane do ścian lub dachów bezpośrednio lub za pomocą trwałych elementów mocujących, takich jak uchwyty lub słupki.
W stosunku do budynków handlowych, produkcyjnych oraz magazynowych, dla których przed dniem wejścia w życie ZmOchrPożR24 wydano decyzję w sprawie pozwolenia na użytkowanie albo został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów z zakresu ochrony przeciwpożarowej, albo zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych, opisane wyżej wymagania należy stosować od 1.1.2026 r.
Etap legislacyjny
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 21.11.2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów zostało ogłoszone w Dzienniku Ustaw 22.11.2024 r. Nowe przepisy wchodzą w życie 23.12.2024 r.
Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →