Od 15 lutego można składać zeznania podatkowe za zeszły rok. Przedsiębiorców, którzy chcieli skorzystać z urzędowych e-deklaracji, spotkała jednak niemiła niespodzianka. Na stronie Ministerstwa Finansów ciągle nie ma aktualnych interaktywnych formularzy PIT-36 i PIT-36L.

Pytaliśmy o nie resort finansów już pod koniec stycznia. Wtedy odpowiedział, że formularze interaktywne są w fazie testów i będą udostępniane sukcesywnie od 15 lutego br.

Po 15 lutego zapytaliśmy ponownie. Ministerstwo Finansów odpowiedziało: „planujemy udostępnić elektroniczny formularz PIT-36 za 2020 r. na podatki.gov.pl i w aplikacji e-Deklaracje na przełomie lutego i marca 2021 r.”. Komunikat w tej sprawie zamieściło też w serwisie podatki.gov.pl.

Podatkowe i bilansowe zamknięcie roku 2020 + wzory dokumentów – już w Systemie Legalis Sprawdź

A co z formularzem PIT-36L? O tym poinformujemy w oddzielnym komunikacie – odpowiada resort finansów.

Jakie są skutki opóźnienia fiskusa? Przedsiębiorcy, którzy chcą wypełnić interaktywną deklarację, mogą później dostać nadpłatę. Termin na jej oddanie liczy się bowiem dopiero od złożenia zeznania. Jeśli przekażemy deklarację elektronicznie, fiskus ma 45 dni na zwrot.

– Zeznania składane w formie elektronicznej na formularzu PIT-36 za 2020 r. będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności – zapewnia jednak Ministerstwo Finansów.

Przypomnijmy, że PIT-36 składają przedsiębiorcy płacący podatek według skali. Natomiast PIT-36L rozliczający się stawką liniową.

Na stronie Ministerstwa Finansów jest już natomiast interaktywna e-deklaracja PIT-28 dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem. Oni muszą złożyć zeznanie do 1 marca. Osoby rozliczające się według skali albo stawką liniową mają czas do 30 kwietnia.

Przedsiębiorcy muszą samodzielnie wypełnić swoje zeznania. A inni podatnicy? Oni mają łatwiej, bo dostali od fiskusa e-PIT. Od 15 lutego ich roczne deklaracje, wypełnione wstępnie przez skarbówkę, czekają na stronie Ministerstwa Finansów. Można do nich wejść przez e-Urząd Skarbowy. Z akcji Twój e-PIT mogą skorzystać m.in. pracownicy, wykonujący zlecenia czy umowy o dzieło. Przygotowane przez urzędników zeznania mogą oczywiście poprawiać. Jeśli nic przy nich nie zrobią, deklaracje zostaną automatycznie zaakceptowane.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj. Sprawdź