Stan faktyczny

Podatnik, który jest fundacją, jest właścicielem sanatorium uzdrowiskowego, w którym prowadzi działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza realizowana jest na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie leczenia uzdrowiskowego. Podatnik zmuszony był odwołać turnusy rehabilitacyjne w związku z ogłoszeniem na terytorium Polski stanu epidemii związanej z koronawirusem COVID-19 i wydaniem przepisów nakazujących wstrzymanie leczenia uzdrowiskowego. W tej sytuacji Narodowy Fundusz Zdrowia płaci podatnikowi ryczałt za zaplanowane turnusy, które się jednak z powodu epidemii COVI-19 nie odbyły. Podatnik generuje faktury z systemu Narodowego Funduszu Zdrowia po zakończeniu każdego zaplanowanego turnusu, przy czym data rozpoczęcia i zakończenia turnusu widniejąca na fakturze jest zgodna z przyjętym przez Narodowy Fundusz Zdrowia planem turnusów na rok 2020. Podatnik nie ma przy tym wpływu na treść i rodzaj faktury. W terminie do 14 dni od daty wystawienia faktur, na konto podatnika wpływa zapłata za faktury wystawiane za niezrealizowane turnusy sanatoryjne. Zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia te niezrealizowane turnusy sanatoryjne muszą odbyć się do 30.6.2021 r.

Podatnik ma wątpliwości, jak traktować faktury za turnusy, które mają się odbyć do 30.6.2021 r., czy powinien zaliczyć je do przychodu podatkowego bieżących okresów, czy może okresów przyszłych. W opinii podatnika, środki, które otrzymał w 2020 r. Dotyczą usług, które będzie realizował w 2021 r., więc powinny być uznane za przychody dotyczące przyszłych okresów.

Szkolenia online z zakresu podatków – aktualna lista szkoleń Sprawdź

Stan prawny

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15.2.2992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1406, dalej: PDOPrU) przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Za przychody związane m.in. z działalnością gospodarczą, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (art. 12 ust. 3 PDOPrU).

Co do zasady, sposób ustalania momentu uzyskania przychodu określa art. 12 ust. 3a PDOPrU, zgodnie z którym za datę powstania przychodu przyjmuje się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Stanowisko organu interpretującego

Organ podatkowy uznał stanowisko przedstawione przez fundację za nieprawidłowe. Wykładnia powyższych przepisów PDOPrU prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się przychody należne, takie w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe.

Przy czym za datę powstania przychodów można przyjąć datę dokonania jakiejś czynności, w szczególności – wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania. Jednak to dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności jest w tym wypadku ostatecznym terminem, który przesądza o powstaniu przychodu.

W omawianej interpretacji, w sytuacji, jeśli usługa, jaką jest turnus rehabilitacyjny, nie została jeszcze wykonana, ale wygenerowana została już faktura, i co więcej, została już ona zapłacona, to należy przyjąć, że przychód po stronie fundacji powstanie w momencie wystawienia faktury – stosownie do art. 12 ust. 3a PDOPrU. Oznacza to, że przychody udokumentowane fakturami za niezrealizowane turnusy, które mają się dopiero odbyć do 30.6.2021 r., należy zaliczyć do przychodów podatkowych bieżących okresów. Przychodów tych nie można zaliczyć do przyszłych okresów.

W omawianej interpretacji organ nie miał wątpliwości, że przesunięcie wykonania terminu usługi, jaką jest turnus rehabilitacyjny, spowodowane panującą w Polsce epidemią koronawirusa COVID-19, nie wpływa na zaliczenie uzyskanych przez podatnika przychodów do bieżących okresów rozliczeniowych. Decydujący jest tu bowiem termin wystawienia faktury i zapłaty za nią, a nie termin realizacji usługi.
Wszystkie aktualności n.ius® po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Przetestuj. Sprawdź