Do końca kwietnia 2024 r. zarejestrowano 980 fundacji rodzinnych. Będzie ich coraz więcej, bo z każdym miesiącem rośnie liczba zainteresowanych fundatorów. W sumie przez niemal rok obowiązywania ustawy o tych fundacjach złożono 1538 wniosków w tej sprawie. Takie statystyki, z Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim, podaje kancelaria prawna Tomczykowski Tomczykowska w swoim raporcie o fundacjach.

Co do zasady fundacja rodzinna jest sposobem na zapewnienie integralności rodzinnego majątku przy sukcesji pokoleniowej. Jednak, jak przyznają autorzy raportu, dość istotną zachętą do zakładania fundacji jest ulga w podatku dochodowym od osób prawnych. Dochód z działalności gospodarczej fundacji jest zwolniony z CIT, choć owa działalność może się odbywać w dość ograniczonym zakresie. I właśnie tego zakresu najczęściej dotyczyły wnioski o interpretacje prawa podatkowego, składane do Krajowej Informacji Skarbowej. Jak wskazano w raporcie, do tej pory organy podatkowe wydały ponad 170 interpretacji indywidualnych dotyczących fundacji rodzinnych.

Odnosiły się one do podatkowych konsekwencji m.in. udzielania przez fundację licencji, najmu krótkoterminowego nieruchomości należących do fundacji czy lokowania fundacyjnych środków na lokacie terminowej. Jak policzyli autorzy raportu, w 2/3 przypadków wydane interpretacje potwierdzały korzyści dla fundacji.

Szkolenia online z zakresu podatków – Sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź

Jak zauważa doradca podatkowy Anna Turska-Tomczykowska, współautorka raportu, w ubiegłym roku podatnicy pytali głównie o zakładanie fundacji, a w tym dominują kwestie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej i jej dozwolonego zakresu. – Liczba wydanych interpretacji niedługo przekroczy 200. Wiele fundacji działa już pełną parą, a przepisy dotyczące zakresu zwolnienia w podatkach dochodowych są na tyle ogólne, że wymagają wyjaśnień i doprecyzowania – zauważa ekspertka. Dodaje, że na tle dotychczas wydanych interpretacji już powstały spory sięgające wojewódzkich sądów administracyjnych. Do tej pory wydały one 14 wyroków.

– Zanim w Polsce powstała fundacja rodzinna, wielu przedsiębiorców musiało skorzystać z podobnych rozwiązań za granicą. Warto rozważyć wprowadzenie ulgi podatkowej dla przedsiębiorców, którzy chcieliby wycofać aktywa z zagranicznych fundacji pod warunkiem ich wniesienia do polskiej fundacji. Dziś taka „repolonizacja” powoduje konieczność zapłacenia CIT lub płacenia podwójnego podatku, co zniechęca przedsiębiorców do tego kroku – zauważa Anna Turska-Tomczykowska.

Z praktycznych obserwacji ekspertów wynika, że choć proces rejestracji fundacji rodzinnych przebiega dość sprawnie, to mógłby być jeszcze szybszy, gdyby go zelektronizować. Takiej możliwości dziś brakuje.

Więcej treści z Rzeczpospolitej po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Kup online, korzystaj od razu! Sprawdź

Artykuł pochodzi z Systemu Legalis. Bądź na bieżąco, polub nas na Facebooku →